13 грудня: це цікаво знати

13 Грудня 2018 07:27

 

Ніколай Ломтєв, “Апостол Андрій Первозваний встановлює хрест на горах Київських”

День вшанування пам’яті святого апостола Андрія Первозваного

Цей день в історії:

1577 — англійська ескадра з 5 кораблів (164 члени екіпажу) на чолі з Френсісом Дрейком відпливла з Плімуту(Англія) для нападів на тихоокеанське узбережжя іспанських володінь у Новому Світі. Дрейк повернувся на батьківщину через 3 роки і став першим британцем, що здійснив навколосвітнє плавання, і першим капітаном, який очолював навколосвітню експедицію від її початку до завершення.

1577 — частина боярства проголосила Івана Підкову господарем (князем) Молдови. Сформував новий уряд — козаки Чапа, Бурла і Стефан стали маршалком, гетьманом і державним писарем.

1642 — голландський мореплавець Абель Тасман став першим європейцем, що відвідав групу островів у південній частині Тихого океану, відому сьогодні як Нова Зеландія. При спробі висадитись на берег тубільці вбили трьох матросів-голландців, сприйнявши звуковий сигнал з корабля як заклик до початку бою. Декілька тижнів перед тим Тасман відкрив біля узбережжя Австралії острів, названий ним Землею ван Дімена, а пізніше перейменований на честь мореплавця в Тасманію.

1769 — почалося перше концертне турне 13-річного Вольфганга Амадея Моцарта по Італії.

1913 — урочисте відкриття у Львові Національного музею, як власності української спільноти, організатором музею став митрополит Андрей Шептицький.

1917 — Українська Центральна Рада офіційно утворила Повітряний флот.

1942 — футболіст паризького «Расінга» Стефан Станіс забив у матчі Кубка Франції 16 голів у ворота команди «Обрі» (світовий рекорд для професійного футболу). Матч закінчився з рахунком 32:0.

1981 — остерігаючись щораз більшої популярності незалежного профспілкового об’єднання «Солідарність» і запобігаючи інтервенції в Польщу збройних сил СРСР, голова Ради Міністрів країни генерал Войцех Ярузельський ввів у Польщі воєнний стан. Він був призупинений 31 грудня 1982 і скасований 22 липня 1984.

2004 — Андрій Шевченко став володарем «Золотого м’яча»

Народились:

1720 — Карло Ґоцці, італійський (венеційський) драматург і поет

1740 — Опанас Шафонський, український і російський лікар, історик, громадський діяч, один із засновників епідеміології в Російської Імперії.

1797 — Генріх Гейне, один з найбільш визначних німецьких поетів, публіцистів і критиків XIX століття.

1816 — Ернст Вернер фон Сіменс, німецький електротехнік, винахідник, засновник компанії «Сіменс»

1846 — Микола Ярошенко, український маляр-жанрист і портретист, художник-передвижник.

1877 — Микола Леонтович, український композитор, хоровий диригент, фольклорист, педагог, громадський діяч, автор всесвітньо відомої обробки «Щедрика» (Carol of the Bells)

1893 — Микола Хвильовий, український прозаїк, поет, публіцист, один з основоположників пореволюційної української прози

1923 — Антоні Тапіес, каталонський живописець, скульптор, один з найвідоміших європейських художників і скульпторів другої половини XX століття.

1925 — Михайло Ревуцький, український журналіст, письменник, лауеат літературно-мистецької премії імені Григорія Шабашкевича.

1926 — Ярослав Дашкевич, український історик