«40 відсотків людей у всьому світі не мають доступу до освіти мовою, якою вони спілкуються чи яку розуміють», – заявляють в організації. Майже 370 мільйонів людей є представниками корінних народів, і їхні мови становлять більшість із приблизно семи тисяч живих мов на Землі, кажуть у ЮНЕСКО.

Відповідно до статті 10 Конституції України, державною мовою в Україні є українська. За даними соціологів, більш ніж дві третини громадян вважають її рідною. У нашій країні рідній мові також присвячене свято – День української писемності та мови, яке щороку відзначається 9 листопада, в день ушанування пам’яті преподобного Нестора-літописця.

До слова, незабаром у Верховній Раді мають розпочати розгляд законопроекту про державну мову. Про це нещодавно повідомив Голова Верховної Ради Андрій Парубій. Нині його доопрацьовували у профільному комітеті. За словами голови комітету Миколи Княжицького, новий мовний закон «справді змінить ситуацію в Україні і стане революційним». Розробники проекту закону від громадськості, схоже, теж задоволені роботою щодо його вдосконалення і зазначають, що після внесених правок документ не втратив принципово важливого змісту, а став більш виваженим.

Тим часом після анексії Росією українського Криму активісти і правозахисники неодноразово заявляли про проблему розвитку та збереження кримськотатарської мови на півострові. А вчора Кримськотатарський ресурсний центр заявив про початок роботи над офіційним перекладом Загальної декларації прав людини на кримськотатарську мову та подальшу перспективу реєстрації перекладу документа кримськотатарською мовою в ООН. Декларація має світовий рекорд за кількістю перекладів і доступна на понад 500 мовах.

Марина КРИВДА, “Голос України”