Скільки годин на рік працюють в Україні та у світі?

19 Березня 2019 14:58

Працювати треба – пишуть маститі економісти, політологи і політики, намагаючись пояснити, чому українці живуть так бідно. А насправді все навпаки: найменше люди працюють в найбільш процвітаючих країнах.

БЕЗ НАПРЯГУ. За даними Світового економічного форуму, жителі розвинених країн працюють в середньому 1760 годин на рік. Якщо відняти два-три тижні відпустки, свята і вихідні, то вийде трохи більше 7-ми годин на день.

Найменше працюють… відомі своєю працьовитістю німці – всього 1 360 годин на рік. Менше 1500 годин на рік відпрацьовують голландці, норвежці, французи і датчани.

До речі, саме Данію експерти Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) визнали кращою в світі країною з точки зору балансу між роботою та особистим життям.

В ПОТІ. Найбільше в Європі працюють греки. Спростовуючи всі стериотипи про «розслаблених жителів півдня», вони працюють понад 2035 годин на рік. При цьому середня зарплата в країні становить всього 1090 євро (майже втричі менша, ніж у Німеччині – 2800 євро).

Також досить багато за європейськими мірками працюють литовці (1880 годин на рік), поляки (1950 годин на рік) і росіяни (1980 годин на рік). Найважче доводиться найманим працівникам Мексики і Південної Кореї, які в середньому працюють по 2200-2250 годин на рік.

У цих країнах на більшості приватних підприємств встановлено шестиденний робочий тиждень, а відпустка рідко перевищує 2 тижні на рік. І якщо корейці заробляють у середньому 3400 доларів на місяць і можуть дозволити собі невелику квартиру і відпочинок на теплих морях, то мексиканець на зарплату 440 доларів лише з великими труднощами може прогодувати сім’ю.

Експерти Світового економічного форуму відзначають, що тривалість робочого дня вища в бідних країнах з високою нерівністю в доходах. По суті, співробітникам доводиться виробляти більше для того, щоб забезпечити «євростандарт» підприємцю або власнику бізнесу.

УКРАЇНА. За даними Держстату, українці працюють в середньому 1 678 годин на рік. Це один з кращих показників у світі. Близькі показники мають Великобританія та Австралія.

Не поспішайте дивуватися. Держстат враховує офіційно зайнятих співробітників. В Україні їх близько 10 млн осіб із 17 млн ​​економічно активного населення. Значна частина легальних працівників – це бюджетники і співробітники держпідприємств, яким галежаться великі відпустки, лікарняні та короткі робочі дні.

У комерційному секторі, як правило, відпустка не перевищує двох тижнів, робочий день триває 9 годин, а отримати лікарняний або відгул – проблема. Типовий «білий комірець» в Україні тільки офіційно працює 2200 годин на рік, а з урахуванням затримок і роботи на дому – ще більше.

ПРИНЦИП. За Трудовим кодексом України, понаднормова робота повинна оплачуватися за подвійним тарифом. На жаль, ця норма майже ніде не дотримується, та й сам принцип погодинної оплати використовується рідко.

Для порівняння, в Ізраїлі, у Великобританії та в більшості економічно благополучних країн на погодинці трудяться майже всі. Це означає, що ви без проблем можете влаштуватися на роботу, обумовивши для себе 4-годинний робочий день, а працюючи на повну ставку, можете заробляти більше, затримуючись допізна.

Утім, гроші – не єдиний пріоритет. Жінки з дітьми, студенти і люди передпенсійного віку охоче влаштовуються на неповний робочий день. Особливо ця практика поширена в соціально орієнтованих країнах Північної і Західної Європи.

ЧАС. Країни світу дуже відрізняються і за часом початку зміни на більшості підприємств. В Україні стандартний робочий день починається о 9 годині ранку, а в великих містах багато фірм приступають до справ і з 10-ї години.

Для Польщі та Німеччини звичайна справа – робота з 8-ої і навіть із 7-ої години ранку. Ранній початок і завершення трудової зміни виправдані з точки зору біоритмів, оскільки в такому випадку розпорядок краще пов’язаний з «розкладом» світлового дня. А от увечері у людей залишається більше часу на сім’ю, хобі та відпочинок з друзями.

Найбільше люди працюють в країнах, що розвиваються, де висока нерівність у доходах. І це ще один стимул прагнути до підвищення добробуту в суспільстві: так збільшиться не тільки зарплата, але й вільний час для того, щоб з толком і задоволенням її витратити.

https://uk.etcetera.media/v-ofisi-ta-bilya-stanka-skilki-godin-na-rik-pratsyuyut-v-ukrayini-ta-u-sviti.html