Як карантин впливає на бізнес в Києві

27 Березня 2020 13:22

35% підприємств Києва готуються припинити роботу, а 40% найманих працівників у наступні тижні ризикують залишиться без роботи. Результати онлайн-опитування.

Напередодні “Економічна правда” разом з консалтинговою компанією “Центр прикладних досліджень” та “Центр розвитку міст” провела онлайн-опитування серед представників столичного бізнесу для оцінки наслідків карантину.

Опитування здійснювалось протягом 20-25 березня. Вибірка дослідження – 933 респонденти.

Які підприємства взяли участь у дослідженні

В рамках дослідження підприємства Києва були поділені на декілька категорій: за родом діяльності, віком підприємства та розміром його штату.

Перша категорія – виробники товарів та послуг (63% опитаних) та реалізатори товарів та послуг (37%)

Друга категорія – компанії які працюють на ринку менше 1 року (4%), 2-5 років (23%), більше 5 років (18%), більше 10 років (55%).

Третя категорія – за кількістю співробітників  – самозайнятість власників, до 5 найманих працівників, до 20, до 50, до 100, від 100 до 500, та більше 500.

За оцінками дослідників, 69% опитаних виявились представники малого бізнесу, 25% – середнього та 6% – компанії, які мають більше 500 співробітників.

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

35% підприємців Києва вимушені зупинити роботу своїх компаній внаслідок карантину.

Найбільшого удару тут зазнають представники малого бізнесу з кількістю працівників до 5 осіб – 45% опитаних спрогнозували, що в найближчий час робота компанії зупиниться.

Для представників великого бізнесу (понад 500 найманих робітників) – цей показник становив 14%. Для компаній із 100-500 найманими робітниками – 27%.

26% респондентів прогнозують скорочення обороту на 50-80%.

На думку ще 18% опитаних – оборот бізнесу впаде на 30-50%, 1% – очікує на зростання.

Лише 15% респондентів зазначили, що всі їх працівники продовжують працювати на тих же саме умовах як і раніше.

30,5% підприємців зазначили, що всі або більша частина їх співробітників працюють віддалено зі збереженням заробітної плати.

27% – відправили частину робітників у безкоштовну відпустку.

У 24% компаній усі працівники знаходяться у безкоштовній відпустці.

12% – звільнили частину співробітників, а 4% – були змушені звільнити усіх. (це питання передбачало можливість обрати 2 варіанти відповіді).

У питанні транспортних обмежень – найбільш негативно бізнес відреагував на припинення роботи метро та міжміське і міжрегіональне пасажирське сполучення –  37% та 38% респондентів відповідно зазначили, що це істотно вплинуло на роботу їх бізнесу.

Оцінюючи заходи, які вжила влада для боротьби з економічними наслідками карантину, найбільш ефективними підприємці  вважають лише тимчасовий мораторій на перевірки бізнесу та віднесення юридичного факту введення карантину до форс-мажорних обставин – 34% та 31% відповідно.

Інші ініціативи уряду не знайшли підтримки серед бізнес-спільноти Києва.

58% опитаних підприємців вважають заходи уряду щодо подолання епідемії коронавірусу неефективними.

Найбільше постраждає малий бізнес

Як уже зазначалось, 45% компаній, в яких працює до 5 осіб, зазначили, що через карантин їхня робота зупиниться. 25% зазначили, що їх оборот впаде на 50-80%.

Також зупиниться робота у 35% самозайнятих осіб, у 31% оборот впаде на 50-80%.

Серед тих компаній де працює до 20 співробітників – 32% заявили про припинення  роботи, у 29% оборот впаде на 50-80% .

Серед компаній до 50 співробітників – 30% зупиняться, 23% очікують зменшення обороту на 50-80%.

Зупиниться 21% підприємств, де працює до 100 співробітників, 31% втратять від 50 до 80% обороту.

Серед підприємств, де працює  від 100 до 500 співробітників 27% зупиниться, ще 20% втратять від 50 до 80% обороту.

Серед підприємств, де працює більше 500 осіб – 14% зупиниться, а 21% втратять від 50 до 80% обороту.

Майже 40% компаній, де працює більше 100 осіб, відправили частину своїх співробітників у відпустку без збереження зарплати.

Всіх своїх працівників у безкоштовну відпустку відправили 52% компаній, де працюють до 5 осіб, і 23% підприємств – до 20 осіб.

Виходячи з даних, стає зрозуміло, що половина малого бізнесу в Києві повністю зупинила свою роботу, ще 25% втратили основну частину оборотних коштів.

Особливо важко доведеться новим компаніям, які тільки почали свій бізнес. Після закінчення карантину, значна кількість малих підприємств у Києві, скоріше за все, не зможе відновити свою роботу.

У великих приватних підприємств, які працюють понад 10 років, ситуація краща. Більша частина з них “перечекає” кризу. Втім, навіть вони будуть змушені скоротити значну кількість співробітників, і вже зараз можна прогнозувати, що до 40% їх працівників ризикують втратити роботу.

Обіцяна підтримка уряду не врятує

Щодо заходів, які вжила влада для боротьби з економічними наслідками карантину, найбільш ефективними бізнесмени вважають тимчасовий мораторій на перевірки бізнесу та віднесення юридичного факту введення карантину до форс-мажорних обстави. Так, 34% та 31% відповідно оцінили ці дії уряду як надзвичайно важливі.

Інші ініціативи уряду не знайшли особливої підтримки серед бізнес-спільноти Києва.

Підприємці очікують на допомогу держави

На думку респондентів держава має запровадити більш амбітний пакет допомоги бізнесу для подолання економічних наслідків епідемії коронавірусу.

Зокрема, йдеться про такі пропозиції:

– Полегшення податкового навантаження: зменшення податку на заробітну плату, податку на прибуток та ПДВ.

– Фінансова допомога малим і середнім підприємцям, безвідсоткові кредити, пряма фінансова допомога населенню для стимулювання попиту.

– Орендні канікули на час карантину, сплата лише комунальних платежів.

– Адресна допомога тим, хто втратив роботу.

– Реформування податкової та судової систем.

Підприємці очікують на допомогу держави

На думку респондентів держава має запровадити більш амбітний пакет допомоги бізнесу для подолання економічних наслідків епідемії коронавірусу.

Зокрема, йдеться про такі пропозиції:

– Полегшення податкового навантаження: зменшення податку на заробітну плату, податку на прибуток та ПДВ.

– Фінансова допомога малим і середнім підприємцям, безвідсоткові кредити, пряма фінансова допомога населенню для стимулювання попиту.

– Орендні канікули на час карантину, сплата лише комунальних платежів.

– Адресна допомога тим, хто втратив роботу.

– Реформування податкової та судової систем.

Джерело: https://www.epravda.com.ua/publications/2020/03/26/658586/