Українки народжують після 25 і не більше двох дітей. Що відбувається з демографією на фоні кризи

13 Серпня 2020 16:37

Чисельність населення у світі закономірно зменшується, однак сьогодні молоді люди не поспішають народжувати дітей та навіть одружуватися.

Кар’єризм, історичний контекст, злам стереотипів, фінансова та психологічна готовність – і це далеко не повний перелік факторів, які змінюють підхід молоді до створення сім’ї.

Факти ICTV проаналізували дані Держстату та поспілкувалися з експертами, аби зрозуміти, яка нині демографічна ситуація в Україні та світі загалом, і чи матиме це негативні наслідки у перспективі.

Падає коефіцієнт народжуваності

Дослідники з Інституту метрики та оцінки здоров’я Університету Вашингтона визначили, що сьогодні в середньому одна жінка народжує 2-3 дитини, однак до 2100 року цей показник впаде до відмітки 1,7.

До прикладу, у 1950 році жінка упродовж життя народжувала 4-5 дітей.

Демографічна ситуація в Україні 2020: як зміниться народжуваність

Здавалося б, дві дитини у сім’ї – це ідеально, бо тоді кількість населення залишатиметься незмінною, але все трішки складніше.

Навіть найкраща система охорони здоров’я не гарантує, що всі діти доживуть до повноліття. Наприклад в Україні минулоріч на 1 000 дітей віком до 1 року помирало сім немовлят, а у 1991 році – майже 13.

А ще у світі зараз народжується більше хлопчиків, аніж дівчаток, що також впливає на показник заміщення. В Україні майже стабільно з часі незалежності і до сьогодні на 100 дівчаток народжується 107 хлопчиків.

Тенденція народжуваності в Україні

Упродовж 2019 року в Україні народилося 310 605 немовлят, а через природні та зовнішні чинники померло 581 114 осіб – це практично удвічі більше. Однак з розвитком медицини у нас скоротився показник смертності серед новонароджених.

Зав. відділу досліджень демографічних процесів та політики Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи Ірина Курило зазначає, що вихід жінок на ринок праці, підвищення освітнього рівня та доступ до контрацепції стали одними з ключових факторів зменшення показника народжуваності.

Також фахівець виокремлює, що материнство постаріло, тобто жінки почали народжувати у більш пізньому віці.

Сьогодні в 15-19 років дівчата майже не вагітніють, а в 1991 році така рання вагітність була нормою. Зараз найбільша кількість жінок народжує у віці від 25 до 29 років.

Однак кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри журналістики та нових медіа Університету Грінченка Яна Фруктова наголошує, що нинішня модель батьківства має багато позитивних сторін.

– Молоді люди стали більш усвідомлено підходити до народження дитини та планувати вагітність, вони багато уваги приділяють немовляті, виховуючи його. Це якісно новий рівень батьківства, – зазначає психолог.

Доцент пояснює, що на молодь вплинули багаторічна просвітницька діяльність, різного роду феміністичні рухи та глобальна комунікація в межах інтернету, яка дозволяє переймати світовий досвід.

– Не менш важливим є пропагування гедонізму, що життя одне і треба взяти від нього якнайбільше: це може бути саморозвиток чи кар’єрне зростання.

Останньому сприяють гендерні квоти, які дають можливість жінці займати керівні посади у політиці та інших органах влади, – виокремлює Яна Фруктова.

Що може зробити держава

Фінансова підтримка – це добре, але вона ніколи не стане вагомим фактором для планування вагітності, однак держава може зробити дещо більше – підтримувати ті сім’ї, які вже зараз виховують дітей.

Економіст Анатолій Амелін вважає, що на демографічну ситуацію впливає стабільність в країні.

– Найперше влада може ухвалити та початково імплементувати стратегію розвитку – це упевнить молодь у завтрашньому дні і дозволить їм планувати сім’ю. Друге – соціальний захист молодих мам, доступна медицина для дітей,  якісні дитячі садки/ясла.

Також експерт додає, що людям потрібна безпека та впевненість, що їх чи їхню дитину не скривдять у світі, де погіршується криміногенна ситуація.

Також роботодавцям потрібно подолати дискримінацію жінок-матерів на ринку праці, бо нині молодій мамі часто відмовляють у працевлаштуванні, а батькові не дають оплачуваних відпусток по догляду за дитиною.

Народження немовляти та створення сім’ї – це особистий вибір кожного і соціальні чи демографічні фактори не повинні змушувати до цих кроків. Людина розумна істота і здатна самостійно розпоряджатися своїм тілом, життям та стосунками.

Нинішня демографічна ситуація – це не добре і не погано, потрібно просто розуміти, що час не стоїть на місці і зміни у структурі населення це доволі закономірний процес.

Дєжерело: https://fakty.com.ua/ua/ukraine/20200812-ukrayinky-narodzhuyut-pislya-25-i-ne-bilshe-dvoh-ditej-shho-vidbuvayetsya-z-demografiyeyu-na-foni-kryzy/