Народні депутати Микола Томенко та Ірина Геращенко вимагають порушити кримінальні справи за фактами цензури на Першому національному

13 Грудня 2013 16:51
1tv.com.ua

1tv.com.ua

Голова Комітету з питань свободи слова та інформації Микола Томенко та народний депутат Ірина Геращенко звернулися до Генерального прокурора та Прем’єр-міністра з проханням відреагувати на випадки цензури на Першому національному каналі.

Нардепи у своєму зверненні зазначають, що протягом грудня цього року у ЗМІ з’явилася низка повідомлень про цензуру в медійному просторі, зокрема, на телеканалах щодо висвітлення подій на Євромайдані та численні скарги журналістів щодо втручання в професійну діяльність журналістів.

Так, оператор Першого національного телеканалу Роман Малка в соціальних мережах заявив про цензуру на телеканалі. За його словами, «керівництво каналу забороняє говорити та висвітлювати правдоподібні події». Зокрема, наводить приклад, коли керівництво дало йому завдання зняти відео на Майдані за участі безхатченків, яких там немає. Дана ініціатива здійснена з метою показати, що на Майдані стоять безхатченки, а не нормальні люди зі своєю думкою, які намагаються зробити вклад для своєї країни. Він пише, що це все брехня, але журналістів змушують.

Раніше про незгоду з керівництвом телеканалу та цензуру повідомляли спеціальний кореспондент ТВО інформаційно-аналітичних програм Ігор Меделян і кореспондент цього ж ТВО Сергій Лефтер та кореспондент програми «Підсумки дня» Ярослав Тракало. Журналісти звільнились, оскільки вважають, що канал, який фінансується коштом платників податків, має висвітлювати новини збалансовано, та не замовчувати факти, які відбулися на Євромайдані, зокрема, що стосується побиття студентів та журналістів.

Народні депутати зауважують, що, відповідно до статті 24 Закону України “Про інформацію”, в Україні забороняється цензура – тобто будь-яка вимога, спрямована, зокрема, до журналіста узгоджувати інформацію до її поширення або накладення заборони чи перешкоджання в будь-якій іншій формі тиражуванню або поширенню інформації.

Забороняється також втручання у професійну діяльність журналістів, контроль за змістом поширюваної інформації, зокрема з метою поширення чи непоширення певної інформації, замовчування суспільно необхідної інформації, накладення заборони на висвітлення окремих тем, показ виключно визначених осіб або поширення інформації про них, заборони критикувати суб’єкти владних повноважень, крім випадків, встановлених законом, договором між засновником (власником) і трудовим колективом, редакційним статутом.

Умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та/або переслідування журналіста за виконання професійних обов’язків, за критику тягне за собою в тому числі накладення штрафу або арешт, або кримінальну відповідальність на підставі статті 171 Кримінального кодексу України.

Микола Томенко та Ірина Геращенко просять вважати надану інформацію заявою про злочин, подану в порядку, передбаченому ст.214 КПК України, і вимагають внести протягом відповідного періоду до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.