Українському президенту дали 48 годин на роздуми

8 Грудня 2013 20:30

Maidan 8.12-1У Києві пройшов “Марш мільйонів”, де опозиція та громадські активісти поставили Віктору Януковичу ультиматум: звільнення політв’язнів, відставка уряду і дострокові вибори. На роздуми президенту дали дві доби.

Уже третій тиждень в Україні тривають протести і щонеділі у Києві відбуваються народні віче. Якщо 24 листопада на Європейську площу вийшло до 100 тисяч незадоволених зміною урядом європейського курсу, то через тиждень на Майдан Незалежності, за оцінками опозиції, прийшло вже 800 тисяч мітингувальників, обурених силовим розгоном Євромайдану. А нині, 8 грудня, на “Марш мільйонів”, теж за оцінками опозиції, вийшло понад мільйон українців, незадоволених діями влади.

Ключовою вимогою цього мітингу була зміна влади і “перезавантаження країни”. “Мене не влаштовує, те, що відбувається в країні, коли б’ють студентів, що в нас корупція, що після закінчення університету я не знатиму, куди йти працювати, тому що не знаю, яку пенсію отримуватимуть мої батьки, за те, що я дивлюся на міліціонерів і боюся їх, обходячи десятою дорогою, хоча вони мають мене захищати. Я не хочу, аби в нас була така неадекватна влада”, – розповіла DW дівчина Марія, студентка Харкіського національного університету “Юридична академія ім. Ярослава Мудрого”. Вона прийшла на сьогоднішній мітинг з маскою відомого руху Anonymous. Марія каже, що це маска боротьби проти “нелюдського фашистського режиму Януковича”.

Якщо під час першої акції протесту наприкінці листопаду люди вийшли на Майдан натхненні, в ейфорійному настрої щось змінити в Україні, то 1 грудня ця ейфорія змінилася озлобленням на владу через силовий розгін Євромайдану та побиття студентів. Під час третього народного віче мітингувальники були здебільшого спокійні, рішучі й впевнені у своїй перемозі. “Ми подолаємо цю тиранію. Люди такого знущання більше не терпітимуть”, – каже ветеран-афганець Сергій Пронін. Він із друзями вже тиждень охороняє наметове містечко мітингувальників на Майдані Незалежності. Каже, що цього разу протестувальники серйозно підготувалися до боротьби: колишні військові цілодобово чергують на Майдані, своєчасно виявляють провокаторів та найманих “тітушок”. “Провокацій не буде! Ми все контролюємо”, – наголошує чоловік.

Хоча таких провокацій усі очікували, адже напередодні партія “Батьківщина” розповсюдила заяву, що влада готує “сценарій введення надзвичайного стану через спровоковану бійку на Майдані”, – йдеться у заяві опозиційної партії. Саме тому для захисту мирних мітингувальників були сформовані мобільні загони самооборони з добровольців. Керує мобільними загонами народний депутат від фракції “Батьківщина”, комендант наметового містечка Анрій Парубій.

Опозиція закликала мітингувальників “розширити Майдан” і пікетувати увесь урядовий квартал. Про це повідомив глава фракції “Батьківщина” Арсеній Яценюк зі сцени на Майдані Незалежності. Після його заклику колони людей вирушили до Адміністрації президента, Кабміну, Верховної Ради, МВС, Генпрокуратури і розбили там намети попри те, що всі підступи і під’їзди до адміністративних будівель закрили автобусами і живим ланцюгом бійці спецпідрозділу “Беркут”.

Всім, хто протестує або допомагає протестувальникам, на мобільні телефони почали надходити СМС-повідомлення з текстом “Киянин! Зупинись! Після захоплення будівлі ти – злочинець!”. Водночас прес-служба Служби безпеки України поширила повідомлення, що розпочала розслідування у зв’язку із діями, що спрямовані на “захоплення державної влади” в Україні. “8 грудня в Єдиний реєстр досудових розслідувань внесено дані за фактом вчинення окремими політиками незаконних дій, спрямованих на захоплення державної влади”, – ідеться у заяві СБУ.

Незважаючи на це, мітингувальники дали президенту Віктору Януковичу 48 годин, аби відправити Кабмін у відставку. Про це сказав депутат від “Батьківщини” Сергій Пашинський на чолі колони опозиції, що вирушила до Адміністрації президента від мітингу на Майдані Незалежності. “Янукович, ми тобі даємо 48 годин. Якщо за цей час Захарченко не буде арештований, якщо уряд Азарова не буде відправлено у відставку, якщо не буде звільнено політв’язнів – ми йдемо в твою резиденцію на Межигір’я”, – заявив він.

“Треба боротися. Якщо нині погасити іскру надії, яка спалахнула в серцях молоді, тоді держави в нас уже не буде. Буде безвихідь. Тож, назад дороги немає”, – сказала DW пенсіонерка Валентина Пилипчук.