“Євромайдан” – слово року

8 Січня 2014 14:00
myslovo.com

myslovo.com

Словник сучасної української мови та сленгу “Мислово” назвав “Євромайдан” словом 2013 року, повідомив “Освітній портал”.

Особливих пояснень вибір редакції не потребує:  слово з’явилось в українській мові лише в кінці листопада, однак вже стало домінуючим у суспільній дискусії, відзначає редактор словника Борис Петренчук.

Редактори підкреслюють цікаву етимологію слова: префікс “євро-” прийшов до нас із Заходу у часи незалежності і до недавнього часу асоціювався в пересічного українця з якісним ремонтом, а майдан – стародавнє слово азійського, перського походження, яке означає площу.

Сучасна мова надзвичайно пластична.   Слово “Євромайдан” легко перетворилося на “антимайдан” у виконанні Партії регіонів, а активісти Євромайдану на автівках назвали себе “автомайданом”. Тітушок, які атакують вебсайти, зразу охрестили “айтітушками”, а людей, які приходять помітингувати за гроші, “простітушками”.

Інше політичне слово року, “тітушки”, хоча і з’явилось за декілька місяців до “Євромайдану”, проте своїй надзвичайній популярності завдячує саме йому.

Цікавим є той факт, що українські неологізми активно проникають у інші мови. “Євромайдан” не сходить з передовиць провідних світових видань, а західні журналісти з усіх сил намагаються пояснити своїм читачам значення незрозумілих для них слів “тітушки” та “зек”. Вперше за багато років українська мова виступила донором для російської, де слова “Євромайдан” та “тітушки” стали неологізмами року.

Зазначимо, що онлайн-словник “Мислово” є інтерактивним проектом з розвитку сучасної української мови та сленгу, визначення до якого пишуть звичайні користувачі. Слово року визначається вперше. Основними критеріями є популярність слова та його соціальна значущість.

Джерело: Рідний Київ