Департамент охорони здоров’я попереджає киян про заходи безпеки, яких слід дотримуватися, щоб не отримати обморожень, зважаючи на низькі добові температури повітря. В першу чергу, щоб уникнути переохолодження та обмороження, слід обмежити час перебування на відкритому повітрі.
Вплив холоду на весь організм викликає його загальне охолодження. При цьому наступає розлад кровообігу, спочатку шкіри, а потім і глибше-розташованих тканин, а потім наступає і їх омертвіння. Спочатку потерпілого морозить, потім з’являються в’ялість, втома, сонливість, дрімота, яка переходить у глибокий сон, під час якого слабнуть дихання та серцева діяльність, що може призвести до смерті. Температура тіла падає нижче 36°С. Після відчуття холоду з’являються поколювання, оніміння на місці пошкодження. Відморожена частина тіла стає блідою, холодною та нечутливою.
Якщо ви помітили ці симптоми, слід негайно звернутися до лікаря.
Першу допомогу можна надати також самостійно. Потерпілого необхідно внести в тепле, сухе приміщення, зняти взуття та одяг, тепло укутати, напоїти гарячим чаєм або кавою, молоком та почати негайне відігрівання відморожених частин тіла за допомогою розтирання чистими руками, змоченими спиртом. Розтирати потерпілого іноді доводиться довго, до появи чутливості, почервоніння і відчуття жару у пошкодженій частині тіла, доки шкіра не стане м’якою і теплою. Слід пам’ятати, що розтирання відморожених частин тіла снігом шкідливе, тому що це поглиблює охолодження, а крижинки ранять шкіру. Не слід розтирати шкіру при появі набряку та пухирів.
Зігрівання можна проводити за допомогою теплих ванн. Температуру води слід поступово підвищувати з 20°С до 40°С протягом 20-30 хвилин. При цьому кінцівку необхідно ретельно відмити милом від бруду. Після ванн та розтирання пошкоджену частину тіла необхідно висушити (протерти), закрити стерильною пов’язкою та тепло укутати. Відморожені ділянки тіла не можна змащувати жиром і мазями.
Як попередити обмороження:
1. Одягатися та взуватися необхідно відповідно до температури повітря та погоди, одяг та взуття повинні бути теплими та сухими, натільна білизна має бути з натуральних матеріалів.
Взуття (в т. ч. чобітки, лижні черевики, черевики з ковзанами) повинні бути вільними, щоб не здавлювати тканини і не порушувати кровопостачання нижніх кінцівок. Для взуття треба використовувати повстяні устілки, одягати шерстяні шкарпетки.
2. Відкриті частини обличчя та голови (вуха, підборіддя, щоки, ніс) необхідно періодично перевіряти для попередження відмороження.
3. Необхідно відмовитись від перебування на холоді у нетверезому стані.
4. Необхідно уникати тривалого перебування у холодних сирих приміщеннях та роботи на відкритому повітрі у холодну погоду з підвищеною вологістю повітря.
5. Не варто виходити на вулицю спітнілими та слід уникати надмірних фізичних навантажень.
6. Рекомендується вживати гарячі їжу та напої.
7. Бажано з осені починати загартування свіжим повітрям та холодною водою, проводити на відкритому свіжому повітрі зарядку, пробіжки та прогулянки.