28 лютого 2014 року Центр дослідження суспільства опублікував рейтинг прозорості національних вищих навчальних закладів.
Як повідомляє прес-служба центру, в рамках пілотного проекту Центр дослідження суспільства вирішив оцінити рівень фінансової прозорості українських національних вищих навчальних закладів, інформує osvita.ua.
“Готовність відповідати на запити і надавати інформацію фінансового характеру виступає маркером того, наскільки наші університети схильні звітувати перед громадськістю, передусім за розподіл отриманих з бюджету коштів, та наскільки вони є відкритими”, – зазначають у Центрі дослідження суспільства.
“Для оцінки прозорості університетів ми надіслали по 5 запитів у 110 національних вищих навчальних закладів України (до рейтингу не включено 7 вишів, підпорядкованих силовим відомствам). У цих запитах Центр дослідження суспільства просив надати кошторис, перелік нерухомості, перелік транспортних засобів, штатні розписи та копії декларацій про доходи керівництва університетів. Окрім цього, оцінювалась готовність вишів надавати інформацію по телефону, а також дотримання вимог закону щодо наявності інформації про держзакупівлі на офіційних сайтах університетів”, – повідомили укладачі рейтингу.
Відповідно до результатів оцінки, найбільш відкритими і прозорими університетами стали Івано-Франківський національний медичний університет, Тернопільський національний технічний університет ім. Пулюя та Глухівський національний педагогічний університет ім. Довженка. Щодо типів університетів, то найкраще відповідали аграрні та педагогічні. Серед великих університетських міст найвищі середні показники мають університети м. Харкова.
Проведене дослідження показує, що далеко не всі національні університети готові звітувати громадськості та дотримуватись вимог законодавства про доступ до публічної інформації.
“Подекуди виші намагались безпідставно віднести запитувану інформацію до інформації з обмеженим доступом. Часто запити ігнорувались або ж надавалась відмова без обґрунтування. У таких випадках Центр дослідження суспільства звертався до прокуратури, однак остання реагувала далеко не завжди”, – наголошують експерти.
У Центрі дослідження суспільства також зазначили, що на сьогодні не існує єдиного підходу до розуміння “права на доступ до публічної інформації”. ВНЗ дуже по-різному відповідають на ідентичні запити, те саме стосується і розгляду скарг прокуратурою та оскарження в судах. Також попри те, що забезпечення відкритості установ, котрі фінансуються з державного бюджету, є загалом законодавчо врегульованим, на заваді стають традиції закритості, культу секретності та небажання звітувати перед громадськістю.
Опубілковано рейтинг прозорості національних ВНЗ
28 Лютого 2014 14:18
Джерело:
eveningkiev.com