З сьогоднішнього дня у цьому році розпочинається Хрестопоклонний тиждень. У середу буде середопістя або як ще називають – поклони.
На цьому тижні у середу у різних регіонах України виконували обряди, що повинні були сприяти врожаю.
Так, на Київщині першу випечену зхлібину закопували у зерно, а коли виїжджали у поле сіяти, то брали хрестопоклонний хліб з собою, ставали обличчям до сонця і молилися. Після цього у жменю набирали зерно і навхрест сіяли, жуючи при цьому хрестопоклонний хліб. Якщо весна була пізня і хліб у зерні засихав, а бувало і зацвітав, то його розмочували у святій воді і їли.
У деяких регіонах у хрестопоклонній хлібині запікали гроші і той, кому вони попадалися під час розламування хліба на ниві, вважався щасливим.
Також цього дня підмічали, якщо над сівачем заспіває жайворонок – на врожай збіжжя. А як жайворонки не співають і літають низько – чекай посухи. Ще говорили: “На Хрестя ворона хрест кладе, починає гніздо вити. Скоро буде нестися…”
У народі 23 березня ще називають Передднем весни. З цього часу починають цвісти ліщина і ті дерева та кущі, що цвітуть перед появою листя.
За церковним календарем 23 березня вшановують мучеників Кодрата, Кипріана, Діонісія, Анкета, Віктора та багато ін., преподобну Анастасію та Іллінсько – Чернігівську ікону Божої Матері.
23 березня святкують:
Всесвітній метеорологічний день
Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва
Іменинниками 23 березня є Віктор, Галина, Анастасія, Леонід, Денис, Ніна.
Події 23 березня у Києві:
1918 — Центральна Рада оголосила українську мову мовою діловодства.
1944 — засновано Київський ботанічний сад Академії наук УРСР.
1963 – у Київському медичному інституту ім.О.Богомольця відбувся поетичний вечір за участю В.Симоненка, І.Жиленко, М.Сингаївського, В.Коротича, М.Вінграновського.
2000 – на Київщині урочисто відзначили 100-річчя від дня народження видатного співака XX століття Івана Козловського.
Джерело: Рідний Київ