Нову книгу про знаменитого українського режисера та письменника Олександра Довженка презентували вчора на Книжковому Арсеналі. Про “Довженко без гриму: Листи, спогади, архівні знахідки” розповідали укладачі книги – літературний критик та публіцист Віра Агеєва та кінознавець Сергій Тримбач.
“Тут багато сюжетів де переплітаються особисті, громадські, політичні перипетії пов’язані з Довженком”, – розповідає про роботу над матеріалом Сергій Тримбач.
“Для Довженка, як епічного митця, жінка була просто історичним матеріалом. Але не суб’єктом історії. Під час війни він якось записав у свій щоденник: “Жінка — це є страдницький образ. Україна уособлює симбіон цього образу”. Це не могло не розлютити Сталіна. Для нього це був націоналізм — адже як з такого великого інтернаціонального колективу можна було виокремлювати українця і його страждання і його муки?” – продовжує кінознавець.
“Після цього Сталін його не арештував, але увів щодо нього певні обмеження. Довженко багато писав після того йому листів, щоб пояснити свою позицію, зокрема й в творі “Україна у вогні”, але на жоден Сталін не відповів і взагалі не хотів його бачити (раніше він часто запрошував його на аудієнцію — на нічні прогулянки Москвою). Це можливо було для нього найбільшою карою”.
Архівні знахідки, документи, листи, спогади, зібрані у цій книжці, дають змогу побачити біографію і творчість Олександра Довженка у новому світлі.
“Довженко – це в певному сенсі міфологійна модель українця і модель українства 20 століття”, – резюмує Сергій Тримбач.
Також у Довженковому листуванні з Варварою Криловою, Оленою Черновою, Юлією Солнцевою, Валентиною Ткаченко розгортаються складні колізії інтимних стосунків, історії кохання і зречення, зради і вірності.
А досі не публіковані мемуари сучасників дозволяють зазирнути у творчу лабораторію митця, зрозуміти витоки його режисерських задумів, автобіографічне підґрунтя сюжетів “Арсеналу”, “Землі”, воєнної прози, простежити особливості побутування в українській культурі авторського міфу Олександра Довженка.
Книга вийшла у серії “Persona”, яку випускає видавництво “Комора”. “Довженко без гриму: Листи, спогади, архівні знахідки” можна придбати на Книжковому Арсеналі. Фестиваль триває до 13 квітня у приміщенні Мистецького Арсеналу, що по вулиці Лаврській, 10-12. Вхідні квитки коштують — 20 гривень, для студентів і пенсіонерів – 10 гривень, для дітей вхід безкоштовний, а за 50 гривень можна придбати абонемент на всі 5 днів фестивалю. І в будні з 11.00 до 14.00 – вхід безкоштовний.