16 квітня цього року Страсна Середа. Це день віддання на муки Ісуса Христа. У давнину в Світлу середу збирали сніг по ярах, талу воду, солили торішньою “четверговою сіллю” й обливали цим розчином худобину. Вважалося, що це оберігатиме домашню живність від усіх хвороб і напастей на цілий рік.
У Страсну середу на вечірній службі проводиться загальна сповідь.
У дохристиянські часи наші предки 16 квітня вшановували Яровита – загальнослов’янського Бога війни і водночас староукраїнського Бога пробудження природи і плодючості. Він вважався джерелом несподіваних благ і багатств. Йому присвячували танці і пісні.
У християнські часи 16 квітня освячували у церкві хліб з сіллю та одягали його на роги корові аби вберегти її від всілякої нечисті.
А ще цього дня вшановували Микиту — водопілля. У цей день забобонні рибалки приходили до води опівночі почастувати водяного дідуся, так як в цей час водяний прокидається від зимової сплячки. Рибалки пригощали водяного, примовляючи: “Ось тобі, дідусь, гостинець на новосілля: люби, даруй нашу сім’ю”. Для цього випадку купували у циган непридатного коня і його м’ясом задобрювали водяного. Після такого гостинця він повинен був змирятися, стерегти рибу, переманювати до себе великих риб з інших річок, рятувати рибалок від бурі і потоплення.
Також вважалося, у цей час починають розливатися річки.
За церковним календарем 16 квітня вшановують преподобного Микиту, мученицю Феодосію діву, преподобного Іллірика, ікону Божої Матері «Нев’янучий цвіт».
Іменинниками 16 квітня є Микита, Іван, Феодосія.
Події у Києві 16 квітня:
1632 — засновано Києво-Могилянську академію.
1710 — Пилипа Орлика обрано гетьманом України.
1917 – засновано Товариство «Український військовий клуб ім.. Павла Полуботка». Це перша організація, що відіграла визначну роль у розвитку українського військового руху.
Джерело: Рідний Київ