5 червня у народі вшановують Леонтія, якого ще називають огірочником та конопляником. Цього дня востаннє ще можна було садити огірки і коноплі.
Спостерігаючи за погодою підмічали: “Якщо червневий дощ почався після сходу сонця – припиниться він аж у другій половині дня”.
А ще колись люди намагалися впливати на погоду. Наприклад, для того, щоб пішов дощ – співали пісеньку – заклинання: “Іди, іди дощику, зварю тобі борщику…” Для відвернення блискавки від оселі – на двір з примовляннями викидали коцюбу, віник та пічну заслонку. Для виклику вітру знову ж з примовляннями били палкою землю, а для послаблення – тричі плювали у той бік, звідки він віє.
За церковним календарем 5 червня вшановують преподобного Михаїла сповідника, святителя Леонтія, преподобну Єфросинію.
Іменинниками 5 червня є Леонтій, Михайло, Андрій, Микита, Єфросинія.
5 червня святкують:
День працівників місцевої промисловості
День працівників водного господарства
Події у Києві 5 червня:
1857 —народився Володимир Підвисоцький – вчений-медик, патолог, ендокринолог, імунолог, мікробіолог. Професор. Засновник київської школи патологів. Одна з столичних вулиць названа на його честь.
1910 — відбувся перший у Російській імперії політ вітчизняного літака (пілот літака — автор його конструкції професор політнехнічного інституту князь Олександр Кудашев). Через 11 днів підняв у повітря свій літак студент Ігор Сікорській.
1923 – у Пущі-Водиці біля Києва вдкрився 1-й санаторій для туберкульозних хворих.
1979 – 15-річна школярка з Києва Стелла Захарова у Токіо завоювала Кубок світу з багатоборства.
1990 — Всеукраїнський Православний Собор у Києві проголосив відродження Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ), відновив церковну структуру у вигляді патріархату і обрав першим українським патріархом митрополита Мстислава Скрипника.
Джерело: Рідний Київ