Верховній Раді є чим прозвітувати перед працівниками ЗМІ – Томенко

6 Червня 2014 13:58

tomenko6Микола Томенко, як голова парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації привітав журналістів з професійним святом і поінформував про те, що за останній період Верховній Раді є чим прозвітувати перед працівниками ЗМІ.

Зокрема, він нагадав про ухвалені важливі для інформаційної сфери законопроекти, які набули вже чинності. Так, знаковими є ухвалення Закону про доступ до публічної інформації, що значно розширюють територію доступу громадян до інформації (відкриття генеральних планів, доступу до протоколів сесій місцевих рад, рішень та висновків їх постійних комісій, прозорості інформації про держзакупівлі, приватизацію тощо), а також Закону про створення суспільного телебачення та радіомовлення.

«На жаль, третій важливий проект щодо роздержавлення ЗМІ, який готувався ледь не дев’ять років і який був погоджений абсолютним консенсусом медіа спільноти та трудовими корективами, завдяки неголосуванню у парламенті комуністів та «Свободи», не був підтриманий», – зауважив Микола Томенко.

Він також звернув увагу на п’ять серйозних проблем в інформаційній сфері, які новій владі не вдалося вирішити.

«Хоч і минуло 100 днів нової влади, але вона так і не спромоглася вирішити очевидні нагальні питання. Перше – це ситуація з переходом на цифрове мовлення. Очевидно, нова влада вирішила в кулуарний спосіб домовлятися з нинішніми власниками монопольної тіньової структури «Зеонбуд» та відмовилася від можливості публічно обговорювати механізм та умови переходу України з аналогового на цифрове мовлення, яке, як відомо, необхідно здійснити вже у наступному році», – зазначив Микола Томенко.

Друга проблема – це історія з Національною радою з питань телебачення і радіомовлення. «Очільники нової влади замість радикальних рішень кілька місяців поспіль намагалися знайти спільну мову зі старим складом Нацради, який зовсім нещодавно називали «злочинним» і якому Верховна Рада висловила свою недовіру. Такий кулуарний характер відносин, скритикований усією медіагромадськістю, призвів до того, що новий склад Нацради і досі не сформований», – зауважив Голова Комітету.

Третя проблема стосується кадрових рішень в інформаційній сфері. «Фактично, Уряд не ухвалив жодного кадрового рішення щодо формування кадрового складу в системі інформаційної політики в Україні. Після того, як ВР обрала голову Держкомтелерадіо, Кабмін не призначив жодного із його заступників. Крім того, Уряд навіть не спромігся оновити наглядові ради», – зауважив Микола Томенко. Так, досі Наглядова рада Національної телекомпанії очолюють Борис Колесніков і Ганна Герман, а Наглядову раду Національної радіокомпанії України очолює Анатолій Толстоухов.

Четвертою проблемою Микола Томенко називає те, що влада досі не впливає на діяльність багатьох інформаційних проектів, які фінансуються державою. Більше того, часом виникає ситуація, коли за кошти українських громадян здійснюється проросійська, антиукраїнська інформаційна політика, зауважує Голова Комітету. Для прикладу він навів дослідження експертів, які зафіксували, що канал «Euronews» про ситуацію в Україні доволі часто транслює інформаційні повідомлення, аналогічні за змістом до повідомлень каналу «Россия». Це в той час, як лише за 2013 рік з українського бюджету профінансовано так звану українську версію «Evronews» за 40 мільйонів гривень. До речі, Україну у «Evronews» представляє так звана сім’я Арфушів, відомих шанувальників «клубу фанатів Януковича».

П’ятою проблемою Микола Томенко назвав відсутність відповідної реакції з боку правоохоронних органів на резонансні справи в інформаційній сфері. «Правоохоронці досі не спромоглися, скажімо, не те, що покарати, а навіть поінформувати про те, як відбувалися розкрадання інформаційних ресурсів України. Так, незважаючи на десятки запитів і виступів, досі ми не почули відповіді, чому був знищений радіопередавальний центр в Броварах, який задумувався, зокрема, як система оповіщення на випадок надзвичайних ситуацій та війни. Сьогодні ми вже не маємо цього радіопередавального центру, натомість багато нинішніх чиновників Держкомтелерадіо і Національної телерадіокомпанії, в період роботи яких відбулася ця афера, продовжують займати свої посади», – зазначив Микола Томенко.

На його переконання, в сьогоднішніх умовах необхідно якнайшвидше визначити стратегію інформаційної політики України, а найважливіше – забезпечити ухвалення оптимальних і водночас швидких рішень, щоб не допустити ще одного програшу в інформаційній війні з Росією.