Прості ідеї для Києва: що робити з радянськими спальними районами

14 Вересня 2014 14:39
ua.korrespondent.net

ua.korrespondent.net

Архітекторка Марія Бутакова та дизайнерка Надія Немченко запропонували власний проект перетворення типового київського житлового району в межах міжнародного фестивалю СANactions.


Спальні райони Києва – зазвичай однотипні, і мають однакові вічні проблеми, які тим не менш достатньо легко вирішити, на думку авторок проекту. В якості прикладу вони обрали одне з подвір’їв на Березняках, збудоване ще в 60-70-х роках. Орієнтувались на досвід перебудови “хрущовок” в східному Берліні, а також на загальні принципи облаштування подвір’їв в Західній Європі та США.

Марія Бутакова, архітекторка:

В цьому районі, як і в переважній більшості інших подібних районів майже немає місць для відпочинку та спілкування людей – натомість велика кількість МАФів, автомобілів, пустельних подвір’їв та безладних автостоянок. На відміну від центральних історичних частин міста, спальні райони залишаються без належної уваги, хоча основна маса городян проживає саме в таких спальних районах, які збудовані 20-50 років і вже не можуть задовольняти потреб сучасного суспільства.
Подвір’я Березняків – МАФи, автомобілі та витоптані газони. Фото з конкурсного проекту Марії Бутакової та Надії Немченко

Надія Немченко, дизайнерка:

Такий публічний простір – причина того, що у жителів мікрорайону відсутній будь-який інтерес до громадського життя. Проте це можна виправити.

Всі наші ідеї дуже прості. Не так важко облаштувати дитячі майданчики та озеленити подвір’я, при чому підійти до цього питання з чітким розумінням потреб жителів мікрорайону.

Реорганізацією можуть займатись як представники міської влади, так мешканці району, особливо що стосується реалізації творчих ідей. Люди мають самі стати творцями свого оточення. Вони мають бути небайдужими та нести відповідальність за все, що навколо них.

Авторки виокремили основні проблеми типові для стандартних радянськиз забудов і запропонували для них власні прості рішення.

Місця відпочинку


Місце для відпочинку в київському спальному районі. Фото з конкурсного проекту Марії Бутакової та Надії Немченко

Місць для відпочинку тут майже не існує. Натомість – хаотичні стоянки та місця для вигулу собак. Проте в такі зони, вважають авторки, доволі легко вдихнути нове життя: тут необхідно організувати вело- та пішохідні доріжки, ігрові зони, де би мешканці району могли грати в шахи, доміно та пінг-понг, а також необхідно встановити тренажери для занять спортом під відкритим небом.


В подвір’ях можна встановити спортивні тренажери – це дозволить організувати дозвілля та покращити здоров’я городян

Для цього розробили систему вуличних геометричних модулів, за допомогою яких можна легко створювати окремі зони для різних видів активності. Дані модулі можуть використовуватися також в ролі огороджувальних конструкцій, що відокремлюють ділянку для руху автомобілів від пішохідної. Ці елементи зручні тим, що легко дозволяють трансформувати простір тоді, коли це необхідно.


Багатофункціональні конструкції допоможуть вирішити проблему організації зон для дозвілля. Фото з конкурсного проекту Марії Бутакової та Надії Немченко

Різнобарвні фасади


Утеплені балкони псують вигляд фасаду. Фото: mn.kiev.ua

Жителі будинків зазвичай самостійно утеплюють власні балкони, що негативно позначується на фасадах будинків. В проекті запропонували пофарбувати будинки в різні кольори – це має перетворити їх на естетично цікаві об’єкти.


Авторки проекту пропонують розфарбувати фасади будинків в різні кольори. Фото з конкурсного проекту Марії Бутакової та Надії Немченко

Безладні МАФи


МАФи – одна з найбільш наболілих проблем українських міст. Фото з конкурсного проекту Марії Бутакової та Надії Немченко

Питання про заборону МАФів підіймається в Україні все частіше, проте досі позбавитись їх ніяк не вдається. Вочевидь через те, що вони зручні для жителів міста, хоча виглядають зовсім непривабливо. МАФи та торгівельні зони створюють безлад на подвір’ях, проте все ж вони лишаються місцями активного спілкування городян. Тому авторки пропонують зробити ці місця максимально приємними за допомогою модульної системи, яка би дозволяла розмістити кафе, магазинчики, кіоски на невеликій площі.


Модульна система для торгівельних майданчиків. Фото з конкурсного проекту Марії Бутакової та Надії Немченко

Також авторки проекту вважають, що доцільним було б відвести спеціальну територію для пішохідних торгівельних площ. А надати цим площам індивідуальності пропонують шляхом нанесення на них різноманітних малюнків. Наприклад, можна влаштувати конкурс графіті.


Баварські студенти перенесли малюнок Кандинського на площу в місті Вальхайм. Фото: streeteditors.com

Зелені насадження

В спальних районах Києва їх не так багато, а ті, що є не отримують належного догляду. Тому Марія Бутакова та Надія Немченко пропонують збільшити зелені зони за рахунок кущів на рівні погляду людини. Вони не лише покращать вигляд району та здоров’я його мешканців, але й можуть стати функціональним інструментом для організації публічного простору – за допомогою кущів можна відокремити зони руху та паркування автомобілів від пішохідних зон та місць відпочинку.


В спальних районах Перу зелені насадження є невід’ємною частиною публічних просторів. Фото: skyscrapercity.com

Смітники


Типові смітники в спальних районах. Фото з конкурсного проекту Марії Бутакової та Надії Немченко

В радянських спальних районах передбачені стандартні металеві сміттєві баки, які дуже рідко спустошуються комунальниками, а сміття псує краєвид подвір’я. На думку авторок, в нагоді стане підземна система сміттєзбирання, яка успішно використувується в країнах Європи та США.

Бак влаштований таким чином, що його більша частина знаходиться під землею, тому з нього не витікають рідкі відходи, не розповсюджується неприємний запах. В такий бак не потраплять дрібні тварини та птахи. Крім цього, в такий бак влізе в п’ять разів більше сміття ніж в звичайний, що суттєво скоротить видатки з міського бюджету на вивезення сміття.
А також Ви можете взяти в руки пензлик і фарби і розмалювати свій під’їзд чи прикрасити свій двір.


Смітники з підземною системою.

Джерело: Моє місто