«У кожнім краї символом є квітка, Яка стає окрасою садка: У Англії стокротка — маргаритка, А у французів лілія струнка. Черешня й хризантема у Ніппоні (вони ввійшли в його казковий міт) і викоханий в теплому підсонні в Єгипті лотоса зірчастий квіт. А на Вкраїні – соняшник. У гурті Лукавих чорнобривців і настурцій Самотньо пнеться він до височин»
Юрій Клен
«Як не з дощем, то з снігом», так лаконічно характеризували другий місяць осені наші пращури. Адже у жовтні дерева вже починають швидко скидати свої жовто-багряні шати. У лісах замовкає пташине багатоголосся, а левади та видолинки все частіше вкриваються сизою памороззю. Осінь запросила до господи свого другого брата, якого наші предки ще називали «грязень», «хмурень», «листопадник» та «зазимник».
У дохристиянські часи існувала ще одна назва другого місяця осені, що, можливо, найточніше передавала глибинну суть цієї найшанованішої нашими предками пори – «весільник». Адже за українською обрядовістю саме з Покрови, 14 жовтня, вже дозволялося справляти весілля. Чому саме з Покрови? Тому, що все життя давніх українців підлягало чіткій регламентації. Турбота про врожай, що починалася навесні: «Квітневої роботи на май не відкладай, то їстимеш коровай», продовжувалася влітку: «Червень тому зелениться, хто працювати не ліниться», «Хто в липні жари боїться, то взимку не має чим погріться» та «Серпневого дня зимовим тижнем не заміниш» – закінчувалася у вересні. І лише у жовтні, коли врожай вже зібрано, а ниву засіяно озиминою, селянин нарешті міг собі дозволити відпочити та влаштувати особисте життя. «У маю розумний жениться, а дурна заміж йде, а у жовтні розумна заміж іде, а дурний жениться».
4 жовтня у народі вшановували Кіндрата. А про тих, хто доживши до 4 жовтня, ще легковажив із підготовкою до зими говорили: “Пустий господар по Кіндраті не має ще кожуха в хаті”. Також підмічали, якщо цього дня дув різкий північно-західний вітер, очікували холодної і сніжної зими.
Існувала ще одна прикмета: погода цього дня мала не змінюватись ще 4 тижні.
За церковним календарем 4 жовтня відзначають віднайдення мощей святого Димитрія, вшановують апостола Кіндрата, преподобного Даниїла, преподобного Йосипа, мучеників Іпатія і Андрія, святителів Ісаакія і Мелетія, мучеників Овсія і Пріска
Іменинниками 4 жовтня є:
Андрій, Агнія, Овсій, Мелеиій, Кідрат та Дмитро.
Ім’я Дмитро походить від імені давньогрецької богині землі Деметри. Маленький Дмитро росте хворобливим. Саме це пізніше змушує його шукати постійного захисту і допомоги у матері. Він вимогливо ставиться до оточуючих. Розумний, наполегливий. Легко рухається вгору службовими сходами там, де професія вимагає спілкування. Любить розважатися і, як правило, не обмежує себе в цьому. Любить випити, однак рідко стає алкоголіком. З жінками стосунки не стабільні. Легко закохується. Часто кілька разів одружується. Однак про дітей від першого шлюбу турбується до кінця життя. Головною людиною у житті залишається мама.
4 жовтня народились:
1891 — Юрій Клен (Освальд Бурггардт), український поет, перекладач, літературний критик. Автор збірки «Каравели», епопеї «Попіл імперій», есе «Спогади про неокласиків», перекладів з англійської, німецької, французької та інших мов.
Події 4 жовтня:
1582 — Папа Римський Григорій XIII оголосив про проведення реформи календаря, що мала за мету ліквідувати помилку в обчисленні дат: з моменту введення юліанського календаря до XVI століття «набігла» різниця в 10 днів порівняно з астрономічною датою. Згідно з нововведенням Папи, після 4 жовтня 1582 року одразу ж наступало 15 жовтня. Новий календар отримав назву «григоріанського».
1875 — декретом австро-угорського цісаря Франца-Йосифа I засновано університет у Чернівцях (тепер Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича)
1890 — у Львові створено Русько-Українську Радикальну Партію — першу українську політичну партію.
1911 — У Лондоні введено в дію перший у світі ескалатор.
1937 — в газеті «Правда» з’явилася критична стаття, згідно з якою українську мову потрібно більше наблизити до російської.
1957 — з космодрому Тюратам в Казахстані запущено перший у світі штучний супутник Землі під назвою «Супутник-1».
ООН проголосив цей день Днем початку космічної ери людства.
1989 — У Києво-Печерській лаврі відкрито духовну семінарію Руської Православної церкви.
2001 — англійські вчені розшифрували генетичний матеріал бактерії, що викликає чуму.
Цього дня святкують:
Всесвітній день захисту тварин
Всесвітній тиждень космосу
Чи знаєте ви, що:
99% живих істот, які існували на Землі, вже вимерли.
За останні 4000 років не було приручено жодної тварини.
Кицька – єдина домашня тварина, яка не згадується у Біблії.
Крокодили не вміють висолоплювати язик.
Іспанія у перекладі означає «земля кролів».
Горобина, калина, чорна бузина достигли рано – чекай лютої і сніжної зими
4 Жовтня 2014 09:52
Джерело:
Рідна країна світоглядний портал


- 21 Травня
- 14:42 Депутати-«слуги» з Київради оформлюють відрядження до Європи і відпочивають від війни за бюджетні гроші
- 12:18 ЄС запровадив санкції проти росії за використання хімічної зброї в Україні
- 09:29 21 травня: це цікаво знати
- 20 Травня
- 17:20 Ветеранів запрошують на Чемпіонат міста Києва з пара пауерліфтингу
- 14:17 Киянин Володимир Білик став найкращим вчителем хімії в Україні
- 11:52 Ще 10 тисяч “Воюючих Шевченків” вирушають на фронт: Микола Томенко про духовну зброю для українських захисників
- 09:30 20 травня: це цікаво знати
- 19 Травня
- 19:18 День вишиванки в Тирасполі: український рух у Придністров’ї набирає силу
- 14:25 Меджліс закликав світ визнати геноцидом депортацію кримських татар
- 11:56 До Реєстру збитків відтепер можна подати заяву про компенсацію за зруйновану нежитлову нерухомість
- 09:25 19 травня: це цікаво знати
- 16 Травня
- 18:53 Буданов створив у ГУР команду однодумців, яка працює 24/7, – генерал-майор Павленко
- 15:07 Військове кладовище в Гатному стало об’єктом кримінальної справи
- 11:46 Польща на міністерській зустрічі НАТО порушила питання шпіонажу Угорщини проти України
- 08:33 16 травня: це цікаво знати