У Музеї Ханенків проходить виставка Азербайджанських килимів

26 Жовтня 2014 12:33
mykyiv.com.ua

mykyiv.com.ua

У музеї виставлено експозицію азербайджанських килимів XVIII-XX ст. У колекції – зразки головних північних шкіл азербайджанського килимарства.
Виставку приурочено до Дня незалежності Азербайджанської республіки, що відзначається 18 жовтня.
Невелике – всього 11 предметів, проте дуже цінне музейне зібрання представляє килими головних північних шкіл азербайджанського ткацтва: губа-ширванської, газаської та гарабазької.

Ці школи дали світові яскравий та експресивний «кавказький» стиль килимового декору. Неповторний сплав мотивів доісламської образності східного Закавказзя та стильових рис мистецтва кочових тюрок, які визначили розвиток культури азербайджанців у середньовічний період.
Центральний експонат виставки – безворсовий килим «Шедде» початку 18 століття з колекції Ханенків – входить до шортлісту світових шедеврів азербайджанського мистецтва. Сюжет килима не має аналогій: процесіії верблюжих караванів чергуються із кортежами соколиного полювання.
Багатством мотивів та довершеністю художнього рішення вирізняється найбільший килим колекції (2 х 4м) – губинський «Сумах» кінця 19 століття.
«Традиційний азербайджанський килим – це, насамперед, магічний предмет, а лише потому – ошатна оздоба й практична річ. Килим із «правильною» композицією і колоритом – це талісман родини, він акумулює в оселі добрі енергії. Водночас, килим працює як оберіг, захищаючи членів родини від лихого ока. Килими ткалися майже у кожнім домі і були в центрі усіх головних ритуалів – народження, обрізання хлопчиків, шлюбу, поховання. Як вишивка для українців, килими в Азербайджані – це корінна художня форма».
Коментарі до експозиції розповідають про історію, технології виготовлення та архаїчну символіку мотивів азербайджанського килима. Окремо розкривається тема паралелізму килима та мугаму – самобутньої форми музичного мистецтва азербайджанців. В просторі залу звучатиме мугам у виконанні видатних азербайджанських музикантів.

Коли: 11 жовтня – 16 листопада
Час: 10:30 до 17:30
Адреса: Музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків
Київ, вул. Терещенківська, 17, 1-й поверх
ВАртість: 5-40 гривень

Джерело: Мій Київ