За обіди малюків доведеться платити близько 250 гривень на місяць
Уже с нового года родителям учеников младших классов киевских школ, возможно, придется платить за школьные обеды из своего кармана. Бесплатное питание предлагают оставить только для малообеспеченных. А сэкономленные деньги перенаправят на другие нужды.
КАЧЕСТВО ЕДЫ ХРОМАЕТ. Больше 100 тысяч деток учится в 1—4 классах столичных школ. Все они пока еще кушают бесплатно, хотя и не всегда вкусно или разнообразно, ведь на 7 грн, предусмотренных на обед для одного ребенка в день, сильно не разгуляешься. Но власти рассматривают предложение об отмене бесплатного питания для учеников начальных классов. В этом году на них в бюджете Киева было заложено 304 млн грн, но поставщикам еды уже задолжали 42 млн грн. Власти уверяют: пытаются договориться, чтобы поставки не прекращались.Но постоянно так быть не может. “Уже сейчас обеспечение питанием в школах не соответсвует нормам. Составить полноценное меню с необходимым количеством питательных веществ, витаминов за 7,5 грн невозможно. Продукты сильно подорожали — на 60—90%. А сумма, которую выделяет город на питание, не изменилась. То есть за эти деньги можно сейчас купить в два раза меньше продуктов, чем раньше. Если мы сохраняем бесплатное питание, мы не сможем обеспечить его качество”, — объясняет “Сегодня” замглавы КГГА по вопросам гуманитарной политики Анна Старостенко. Во сколько родителям может обойтись ежедневное питание малышей, власти пока не говорят, мол, еще не считали. Но эксперты говорят, что обед одного школьника должен стоить как минимум 12 гривен. То есть за месяц — чуть более 250 грн.
Вже з нового року батькам учнів молодших класів київських шкіл, можливо, доведеться платити за шкільні обіди зі своєї кишені. Безкоштовне харчування пропонують залишити тільки для малозабезпечених. А зекономлені гроші перенаправляють на інші потреби.
ЯКІСТЬ ЇЖІ КУЛЬГАЄ. Більше 100 тисяч діток навчається в 1-4 класах столичних шкіл. Всі вони поки ще їдять безкоштовно, хоча і не завжди смачно чи різноманітно, адже на 7 грн, передбачених на обід для однієї дитини в день, сильно не розгуляєшся. Але влада розглядає пропозицію про скасування безкоштовного харчування для учнів початкових класів. Цього року на них в бюджеті Києва було закладено 304 млн грн, але постачальникам їжі вже заборгували 42 млн грн. Влада запевняє: намагаються домовитися, щоб поставки не припинялися. Але постійно так бути не може. “Вже зараз забезпечення харчуванням у школах не відповідає нормам. Скласти повноцінне меню з необхідною кількістю поживних речовин, вітамінів за 7,5 грн неможливо. Продукти сильно подорожчали – на 60-90%. А сума, яку виділяє місто на харчування, не змінилася. Тобто за ці гроші можна зараз купити в два рази менше продуктів, ніж раніше. Якщо ми зберігаємо безкоштовне харчування, ми не зможемо забезпечити його якість”, – пояснює “Сегодня” заступник голови КМДА з питань гуманітарної політики Ганна Старостенко. У скільки батькам може обійтися щоденне харчування малюків, влада поки не каже, мовляв, ще не рахували. Але експерти кажуть, що обід одного школяра повинен коштувати як мінімум 12 гривень. Тобто за місяць – трохи більше 250 грн.
ТІЛЬКИ ДЛЯ ТИХ, ХТО ПОТРЕБУЄ. На цьому тижні в КМДА звернулися представники Асоціації керівників столичних шкіл з пропозицією скасувати безкоштовне харчування для школярів початкових класів з нового року. І влада від цієї ідеї не відмовляється. Директор Асоціації Юрій Шукевич впевнений, що більшість батьків (70%) мають можливість платити за обіди або давати дитині їжу з собою. “Яким може бути обід, який коштує всього 7 грн? Грошей на харчування не вистачає. У бюджеті наступного року їх теж не буде більше. Тому від безкоштовного харчування доведеться відмовлятися. Мова йде не просто про те, щоб забрати, а щоб перенаправити ці гроші на потреби, без яких школа не може обійтися: тепло, світло, вода, канцелярія, миючі засоби… Зараз за це батькам доводиться платити зі своєї кишені. Організовувати безкоштовне харчування потрібно тільки для дітей з малозабезпечених сімей – по лінії управління соцполітики виділяти таким сім’ям дотації на харчування”, – говорить він. У КМДА додають, що в Києві є ще одна проблема – школи прийняли цього року більше 10 тис. діток – переселенців зі Сходу. “Навантаження збільшилося. Напевно, правильно було б заощадити кошти на тих людях, які можуть платити самі. Але при цьому забезпечити більш якісним безкоштовним харчуванням дітей-переселенців та соціально незахищених”, – говорить Старостенко. Сама міськвлада вирішити це важливе питання не може. Воно регулюється Кабміном. Тому пропозицію щодо скасування безкоштовного харчування розглянуть, як тільки буде затверджено новий склад уряду.
ГОДУЄМО САМІ. Більшість батьків не проти платити за їжу, якщо вона стане смачнішою і кращою. “З початку навчального року і так шкільні обіди замінили сніданками. Якщо торік давали перше, друге і компот, то зараз тільки друге. Судячи з відгуків сина, годують не дуже. Зазвичай це каша або пюре з рибою або гуляшем. Іноді дають вареники – їхні діти люблять, так само як і макарони з сосискою. Але найчастіше дитина каже, що нічого в школі не їла, тому що було несмачно. І я даю йому з собою фрукти або бутерброди і термос з чаєм. Іноді бере гроші, щоб купити булочку”, – розповіла нам мама другокласника однієї зі шкіл Святошино, Наталія Бондаренко.
Контроль хочуть посилити
Ще одна велика проблема, яку сподіваються вирішити за допомогою скасування безкоштовного харчування – це корупція при проведенні тендерів на поставку продуктів у школи. “Йдеться про декілька сотень мільйонів гривень на рік, доля яких вирішується на тендерах. І ні для кого не секрет, що 10-20% від загальної суми, а може й більше, йдуть на відкати через непрозорі схеми проведення тендерів. Якщо за їжу будуть платити батьки, вони стануть жорсткіше контролювати процес закупівель, будуть в цьому зацікавлені”, – вважає Юрій Шукевич. А в КМДА з цього приводу кажуть, що вже зараз працюють над тим, щоб зловживань під час проведення тендерів стало менше. Кожна РДА окремо проводить тендери із закупівлі продуктів для шкіл свого району. У підсумку виходить, що десь обід обходиться не в 6,4 грн, а десь – в 9 грн. Причому незрозуміло, що саме закладається в цю суму. Пару років тому навіть розгорівся скандал, коли встановили, що велика частина виділюваних на харчування грошей йде не на покупку продуктів, а на транспортні витрати. Тому один з варіантів, який пропонують в мерії, проводити прозорі загальноміські тендери на поставку продуктів харчування для шкіл. Адже за тією схемою, яка існує сьогодні, контролювати якість цих послуг неможливо.