12 гравюр на сюжети Шекспіра виставили у Києві

14 Грудня 2014 13:00

static.gazeta.ua

static.gazeta.ua

“Вам і небу належала ця дівчина прекрасна. Тепер же всю її забрало небо,” – так підписана графічна робота, на якій Ромео схилився над коханою Джульєттою, що помирає.

12 найвідоміших гравюр на сюжети п’єс Шекспіра виставили у Національному музеї мистецтв імені Ханенків до 450-річчя від дня народження драматурга. Колекція “Шекспірівська галерея” була створена у видавництві англійця Джона Бойделла у середині 18-го століття. До музею Ханенків роботи потрапили із Житомирського краєзнавчого музею у 1930-х роках і відтоді зберігалися у фондах.

– Видавництво Джона Бойделла це унікальний випадок, коли проста і спершу дуже незаможна людина змогла зробити стільки для розвитку мистецтва у своїй країні, – розповідає куратор виставки Олена Шостак. – Завдяки діяльності Бойделла в Англії виникла найпотужніша граверна школа у Європі. Він запросив кращих граверів Європи до Англії, заснував школу гравюри. Потім кращим майстрам замовив зробити гравюри відомих живописних картин на сюжети п’єс Шекспіра, а також інших шедеврів світового мистецтва. Усі роботи робили на продаж: по усій Європі розіслав каталоги, з яких можна було обрати собі роботу і замовити її. Хтось замовляв цілу серію, хтось – окремі аркуші гравюр. Потім їх розсилали по замовниках. А починав сам Бойделл як гравер: робив офорти видів Англії і продавав їх у вітрині іграшкового магазину. Надруковані на дешевому папері коштували 6 пенсів, на дорогому- по 1 шиллінгу. На цьому заробив грошей, щоб заснувати видавництво.

– Аркуші Шекспірівської галереї дуже відомі у Європі, – каже Олена Живкова, заступник директора музею з наукової роботи, – у 19 столітті твори Шекспіра сприймали саме за цими роботами. Вони слугували зразком для сценографії п’єс Шекспіра, для костюмів у постановках, ними ілюстрували книги. Над цією виставкою ми працювали 2 роки – провели реставрацію кожної гравюри. Зараз не найкращі часи для музею: якщо раніше могли дозволити собі замовити паспарту для гравюр у майстерні, то цього разу самі їх вирізали. Тож доклали о цієї виставки не тільки інтелектуальну, але й суто фізичну ручну роботу.

Окрім Шекспірівських сюжетів на виставці представлені гравюри з найвідоміших живописних творів світового мистецтва. Їх видавець Бойделл також замовляв своїм кращим майстрам.

– У графа Оксордського була одна з найбагатших колекцій живопису в Англії, – розповідає Олена Шостак. – Проте його внук задумав продати її Катерині II. Тепер англійська колекція є окрасою Ермітажу. Але перед тим майстри Бойдела 5 років працювали над гравюрами тих полотен, щоб зберегти пам’ять про шедеври. На виставці можете побачити гравюру із знаменитої картини Рубенса “Вакханалія”.

Виставка триватиме до 1 лютого 2015 року.

Джерело: Gazeta.ua