20 порад: як покращити планету?

5 Січня 2015 11:22
proza.ru

proza.ru

Чи замислюємося ми про те, як живемо? Як залишити нашу планету своїм дітям і онукам чистою і красивою? Все дуже просто, якщо зробити перший крок. Спеціально для вас — 20 кроків-порад про те, як допомогти планеті (за матеріалами сторінки в «Фейсбуці» «Як побудувати екобудинок»). 

Екологія, поради, як поліпшити планету

Фото: Danilo Rizzuti/freedigitalphotos.net

1. Поступово замініть лампочки в будинку на LED-лампочки. Світлодіодні лампи — це одне з найбільш екологічно чистих джерел світла. Вони не містять ртуті, тому в разі руйнування або виходу з ладу не становлять небезпеки (читайте статтю: Проблема накопичення ртуті в Україні).

2. Використані батарейки не забудьте віддати на переробку. Одна батарейка забруднить 400 літрів води або 20 метрів площі. Розкладається вона 7860 років. В кожному місті ви можете знайти пункти прийому батарейок. Куди їх можна здати, можна дізнатися у статтях:

Куди українцям подіти відпрацьовані батарейки

Українцям розповіли, куди здати батарейки і лампочки

3. Використовуйте батарейки-акумулятори. Десятки мільярдів батарей щороку виробляються і продаються. Безліч із них — це одноразові лужні батарейки, причому з них переробляється лише незначна частина.

4. Заведіть звичку вимикати комп’ютер на ніч. Комп’ютер споживає електроенергію навіть у сплячому режимі.

5. Вимикайте від мережі зарядний пристрій після використання. Його не потрібно залишати у розетці, коли нічого не заряджається — оскільки при цьому електроенергія все одно споживається.

6. Якомога менше купуйте води у пластикових пляшках. По можливості замовляйте воду у скляних — адже близько 90% пластикових пляшок не переробляється. Розкладання ж їх займе сотні років.

7. Замініть ванну душем. Як правило, для ванної буде потрібно в 2 рази більше води, ніж піде на прийняття душу. При цьому ви не тільки зменшите обсяг води, що витрачається, але й заощадите на комунальних послугах.

8. Закривайте воду, коли чистите зуби. Завдяки цьому можна заощадити до 19 літрів води на день. Це ж стосується і миття посуду.

9. Посадіть дерево. Зробіть це своєю традицією — наприклад, саджайте одне дерево на рік для кожного члена родини.

Екологія, поради, як поліпшити планету

Фото: David Castillo Dominici/freedigitalphotos.net

10. Купуйте місцеві продукти. Уявіть, якої великої шкоди завдають довкіллю через те, що харчові продукти везуть з інших країн або регіонів у ваші місцеві магазини.

11. Хоч раз на тиждень ставайте вегетаріанцем. Лише одна страва без м’яса на тиждень у вашому раціоні вже допомогла б планеті і вашому здоров’ю. Виробництво 1 кг яловичини вимагає 5000 літрів води.

12. Звертайте увагу на упаковку. З того, що ми викидаємо на смітник, 33% — це упаковка. Намагайтеся не купувати продукти з кількома шарами упаковки, якщо достатньо і одного.

13. Купуйте екоторбу і ходіть з нею до магазину. Навіть якщо ви викинете на один пластиковий пакет менше, це вже допоможе довкіллю.

13. Вирощуйте вдома і на роботі кімнатні рослини. Вони не тільки прикрасять приміщення, але й допоможуть очистити повітря і збільшити кількість кисню.

14. Забудьте про пластикові пакети! Щороку у всьому світі використовується 500 млрд пластикових пакетів. Розкладаються вони дуже повільно. Намагайтеся використовувати по можливості багаторазові сумки з переробленого або перероблюваного матеріалу. Паперові — навіть краще. До речі, у світі відкрився вже не один магазин, який не використовує упаковку. Цей приклад може надихнути всіх нас.

15. Частіше ходіть пішки. Якщо ви звикли завжди їздити на машині, хоча б раз на тиждень спробуйте замість поїздки сходити кудись пішки. Це, до того ж, поліпшить ваше здоров’я.

16. Завантажуйте програми з інтернету. Якщо ви будете використовувати цей спосіб, щоб отримати програму, а не будете купувати диски, то це допоможе уникнути витрати 30 млрд дисків, що продаються і опиняються на звалищах щороку.

18. Платіть онлайн. Згідно з деякими підрахунками, якби всі оплачували комунальні та інші послуги в інтернеті, а не використовували паперові квитанції, це дозволило би зберегти кілька десятків мільйонів дерев на рік.

19. Активно застосовуйте інтернет-банкінг. Крім того, що ви заощадите папір, ви допоможете довкіллю й тим, що не поїдете на машині до відділення банку.

20. Використовуйте обидві сторони паперу. Наприклад, налаштуйте свій принтер, щоб він за замовчуванням друкував із обох сторін.