Напередодні медичних реформ, які стартують вже цього року, саме зі столиці, в міських лікувальних установах гостро відчувається кадровий голод. Зокрема, в клініках, які підпорядковуються Департаменту охорони здоров’я, не вистачає три з половиною тисячі лікарів і десять тисяч медичних сестер. Про це говорить голова Ради Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я Лариса Канаровська. У міських медзакладах працює 200 чоловік, яким виповнилося 80, 10 осіб – 90 років і дві людини – 92 роки. І замінити їх ніким – кадрів немає.
Найбільше не вистачає фтизіатрів, лаборантів, патологоанатомів, сімейних лікарів, а також лікарів швидкої допомоги.
За словами профспілкового лідера, працездатні перспективні медичні кадри активно виїжджають працювати за кордон, чому сприяють спеціальні бюро з міграції. В останні роки Україна заробила статус кузні медичних кадрів для близького і далекого зарубіжжя. До такої ситуації, на думку експерта, привели погані умови праці українських медиків.
«Ми досі не почули плану розвитку трьох основних блоків, на яких стоїть галузь. Перше – фінансування. Це основний пункт, оскільки саме фінансування визначає систему охорони здоров’я. Також незрозуміло, як вирішуватиметься кадрове питання, чим ми залучимо кадри в державні медустанови. Сьогодні середня зарплата медика становить 3300 гривень. Не вирішується житлове питання. Далі – на якому обладнанні працюватимуть медики. За даними профспілки, сучасне медобладнання на сьогодні є в НДІ, установах, які підпорядковуються МОЗу. Мова йде про цифрову рентгенаппаратуру, КТ, МРТ, внутріпорожнинних УЗД, лабораторних сканерах, за допомогою яких можна швидко отримати дані по аналізам. Навіть якщо перевести медиків на контракти, про які говорять чиновники, сподіваючись таким чином поліпшити якість медобслуговування, роботодавці не зможуть забезпечити їм належні умови праці. Адже за останні 15 років в Києві не побудовано жодного лікувального закладу», – підкреслює глава столичної профспілки медпрацівників.
Не виділяються гроші і на засоби індивідуального захисту для лікарів і медичних сестер. За останні чотири роки понад 100 лікарів заразилося активною формою туберкульозу. За даними Канаровської, в Києві помирає в середньому від туберкульозу 100 чоловік щодня. З них один – в активній формі туберкульозу. І кожен день заражається п’ять чоловік.