У столиці – грандіозний будскандал. Міліція зупинила зведення чотирьох великих житлових комплексів: “Перлина Троєщини” (Закревського, 42-а), “Сосновий бір” (Бахмацька-Олевська), “Східна брама” (Світла, 3) і “Мозаїка” (Стратегічне шосе, 53). “У ході розслідування проведено низку обшуків у вказаних самовільних будовах, здійснюваних підприємствами будкомпанії на захоплених земельних ділянках. Будівництво зупинено: воно велося без дозвільних документів. Також вилучено будтехніку”, – повідомили в МВС. “Сегодня” з’ясувала долю об’єктів.
В ОДНІ РУКИ. За даними міліції, всі чотири компанії-забудовника входять до складу однієї корпорації – “Укогруп”. Про це свідчать матеріали попереднього розслідування, розміщені в Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Також МВС встановило, що на чолі незаконних схем стояв столичний бізнесмен: “Компанії Анатолія Войцеховського, починаючи з 2011 року, зайняли в Києві десятки земділянок, без рішень Київради щодо землевідведення і без дозволів на будівництво”, – розповіли нам в міліції. У випадку, якщо провину бізнесмена доведуть, Войцеховському і посадовим особам підприємств, що входять до складу будкомпанії “Укогруп”, світить від 5 до 20 років в’язниці. Додзвонитися в “Укогруп” нам не вдалося: за номерами компанії нам відповідали, що ніколи про таку не чули.
ВСЕ ДОБРЕ. Ми зателефонували у відділи продажів зазначених житлового комплексу. І з’ясували, що будівництво ведеться повним ходом. “Все добре. Будівництво триває за графіком, обладнання ніхто у нас не вилучав”, – запевнили нас в ЖК “Сосновий Бір”. Ми вирушили на місце і з’ясували: будівництво продовжується. Інвестори, незважаючи на “активність” забудовника, в паніці. “Я дзвонив директору. А він мені каже: добудувати ваш будинок я не можу – у мене грошей немає. Порадив “скинутися” всім будинком!” – говорить один з інвесторів ЖК, Влад.
Тривають роботи також на ЖК “Перлина Троєщини” і “Мозаїка”. У відділі продажів “Східна брама” нас також запевнили, що будівництво кипить, і пообіцяли добудувати п’ять секцій комплексу до кінця 2016 року. Тим часом Київський апеляційний суд вже зобов’язав забудовника… знести цей недобудований комплекс. “Добре говорити “треба зносити”. А про людей, які стільки коштів віддали за квартири, хто подумає? Я впевнена, що будівництво завершиться”, – говорить Олександра, яка купила в цьому РК квартиру.
ДЕШЕВИЙ ФАРС. Городяни раді, що не встигли вкласти гроші в ці об’єкти: “Місяць тому хотіли купити квартиру в “Перлині Троєщини”. Їздили на будівництво, але в підсумку гроші не вклали. Мені пощастило!” – каже киянка Тетяна. Експерти ж стверджують: дешевими “квадратами” спокушатися не варто: потрібно ретельно вивчати портфоліо компанії. “Я завжди кажу: звертайтеся до великих забудовників. У маленьких компаній ціни нижчі, але ризики в рази вище. На прикладі “Еліта-центру” всі знають, що таке кв. метр за $500″, – говорить аналітик Сергій Костецький.
Влада відхрестилася
Деякі інвестори житлового комплексу сподіваються, що влада візьме на себе зобов’язання по завершенню будівництва житла. Але в мерії нам сказали, що цьому не бувати. “Місто не візьме на себе зобов’язання щодо добудови цих будинків. З “Еліта-центром” влада хоча б робила землевідведення, а тут місто не давало ні дозволів, ні землі. Хтось захотів будувати, йому не дозволили. А він все одно почав – не маючи ніякої документації. Всі інвестори, які вклали в це гроші, повинні були не на низькі ціни вестися, а перевіряти компанію, якій гроші віддавали. Ситуація складна, але місто не має до цього відношення”, – кажуть у КМДА.
Правоохоронці теж розводять руками. “Відділи продажів цих житлового комплексу працюють незаконно. Будівельні роботи також велися з порушенням законодавства, а після недавньої заборони порушили закон ще раз. Проблем цим компаніям не уникнути в будь-якому випадку. Що робити тим, хто купили квартири – сказати зараз важко”, – кажуть у МВС.