«Shcherbenko Art Centre» (Київ, вул. Михайлівська, 22-в) 3 лютого розпочинає проект під назвою «Ресентимент», що спрямований на дослідження ситуації, коли людина опиняється в умовах агресії. Ідея виникла як реакція куратора Марини Щербенко та її команди на події, які відбуваються в Україні протягом останнього року.
Ресентимент, породжений непередбачуваними обставинами в житті українців, спровокований зовнішньою агресією, представлений у цьому проекті творчою рефлексією художників, а також через репортажні фото- та відео роботи, на яких зафіксовані реальні події.
У проекті беруть участь українські художники Катерина Єрмолаєва та Ларіон Лозовий, Данііл Галкін, Анатолій Твердий, Аліна Максименко, Ілля Psyfox, Богдан Томашевський, Анна Миронова, Руслан Тремба та інші.
Також у рамках проекту відбудеться показ фільму «Babylon 13», лекції з філософії, присвячені терміну «ресентимент» та його ролі в сучасному політичному і мистецькому дискурсі, літературні читання за участю письменника і культуролога Олександра Михеда.
Термін «ресентимент» вперше було введено німецьким філософом Ф. Ніцше в його роботі «До генеалогії моралі». За думки цього філософа, ресентимент є визначальною характеристикою моралі рабів, яка протистоїть моралі панів.
Сьогодні ресентиментом називають почуття ворожості до того, що суб’єкт вважає причиною своїх невдач, безсила заздрість, «тяжка свідомість марності спроб підвищити свій статус в житті або в суспільстві». Суб’єкт створює образ «ворога», щоб позбутися почуття провини за власні невдачі.