У центрі столиці у трансформаторній підстанції “Київпастрансу” (вул. Михайлівська, 12-в) бійці разом з волонтерами облаштовують хостел для військовослужбовців, у тому числі для тих, хто родом з окупованих регіонів і не мають можливості повернутися додому.
РЕМОНТ. Триповерхова будівля потребує капремонту. Коли потрапляєш на сходову клітку, під ногами відчувається сильний гул трансформатора. “Будівлю нам виділила столична влада. Ми почали його облаштовувати. Зараз робимо ремонт своїми силами. Будматеріали, як і продукти харчування, привозять волонтери. До шуму ми вже звикли і не помічаємо його, головне, є дах над головою”, – говорить нам 30-річний доброволець, броварчанин Володимир, який має намір найближчим часом повернутися в зону бойових дій на Сході.
Зараз в будівлі проживає близько десяти чоловік. “Вільного часу у нас майже немає, робимо ремонт. Якщо будматеріалів буде достатньо, то зможемо його закінчити через місяць. Тоді тут зможуть зупинятися близько 40 бійців”, – зазначив 27-річний Віталій Левченко.
Серед мешканців підстанції – три дівчини (одна з них – фельдшер, дві – військові). Вони живуть в одній кімнаті. “У нас тут суворі правила: не можна розпивати алкоголь і потрібно прибирати за собою, інакше сувору догану або зовсім можемо виселити. Хоча установу називаємо хостелом, тут плата ні з кого не береться. Кому потрібно з військовослужбовців – заселяються. Це своєрідний пункт, де вони можуть переночувати, помитися і пообідати, повертаючись додому після ротації”, – розповідає комендант хостела і фельдшер батальйону “Айдар” Еміна Зінченко.
ПОБУТ. Кухня в хостелі обладнана, є навіть мультиварка і кілька холодильників. “Вчора готував гречаний суп, всім сподобалося. А взагалі готуємо і плов, і картоплю з підливою. Але посуд хлопці миють кожен сам по собі”, – розповідає Володимир. Волонтери вже обладнали ванну кімнату, є навіть пральна машина. Волонтери приносять бійцям навіть книги. “Читаємо зрідка. У нас є детективи і класика. Одна з книг, яка користується популярністю, – про масонів”, – продовжив Володимир.
До речі, місцеві жителі звертаються за допомогою до Новосельцев. “У нас тут ще й чергова частина самооборони Києва, і місцеві про це знають. Нещодавно прийшов один чоловік і каже, що неподалік біля бару чоловік бешкетує – розбив каменем вікно іномарки. Ми його затримали і передали міліції”, – говорить Левченко.
У кожному великому місті буде хостел для військових
У Києві це не єдина установа, де можуть зупинятися військовослужбовці, ще один безкоштовний хостел знаходиться на вул. Деревообробної, 5, який розрахований на 12 осіб.
“Зараз ведуться переговори, щоб у великих містах України відкрити подібні хостели. Адже вони дійсно необхідні для солдатів, тим більше для тих, у кого будинок знаходиться на окупованій території – їм просто нікуди їхати”, – розповіла “Сегодня” комендант хостела на Михайлівській, кримчанка Еміна Зінченко.
За її словами, інформація про такі установи поширюється дуже швидко, солдати передають координати один одному.
У “Київпастрансі” запевняють, що час перебування бійців поки ніхто не обмежував. “Волонтери звернулися з проханням виділити приміщення, а у нас пустувало будівлю на Михайлівській. На першому поверсі працює трансформаторна підстанція, а на інших двох поверхах раніше проживали люди, але багато років тому їх відселили. На жаль, ми не можемо допомогти хлопцям з ремонтом. Але вони зможуть перебувати в будівлі стільки, скільки буде потрібно, і як вирішить міська влада. Ми лише балансоутримувачі”, – розповіли “Сегодня” на підприємстві.