Парламент знову намагається захистити споживачів фінансових послуг.
Декілька депутатів – членів комітету з питань фінансів і банківської діяльності – подали в парламент законопроект №2455 «Про споживче кредитування» та №2456 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг».
Це вже друга спроба ухвалити ці законопроекти – минулого разу вони були подані 27 липня минулого року, проте не були розглянуті і 27 листопада були відкликані.
Законопроекти пропонують зобов’язати банки повідомляти потенційним позичальникам розмір ефективної процентної ставки та всіх додаткових платежів, а також проводити обов’язкову оцінку їхньої платоспроможності перед видачею позики. При виникненні прострочення за споживчим кредитом гроші, що надходять від позичальника, насамперед йтимуть на погашення простроченої суми кредиту, потім – на планове погашення тіла кредиту, а вже потім будуть оплачені нараховані пені і штрафи.
Крім того, планується встановити відповідальність фінансових установ за порушення прав споживачів.
«На жаль, українське законодавство має прогалини у сфері регулювання споживчого кредитування. Це і приховані комісії по кредитах, і недобросовісна реклама, нав’язування додаткових і супутніх послуг та інше. Крім усього іншого, актуальність даних законопроектів викликана і умовами підписання Угоди про Асоціацію з ЄС, згідно з якими Україна зобов’язалася протягом 3-х років включити норми законодавства ЄС щодо споживчого кредитування в законодавство України», – говорить один з авторів законопроектів депутат Денис Дзензерський (партія «Народний фронт»).