У Києві може обвалитися Маріїнський палац: у будівлі зупинили реконструкцію

9 Квітня 2015 10:58
kiev-ukr.segodnya.ua

kiev-ukr.segodnya.ua

Через кризу в Україні максимально скоротили фінансування кап будівництва

Архітектори б’ють на сполох: через те, що в лютому цього року були зупинені всі реставраційні роботи у Маріїнському палаці, пам’ятник архітектури стрімко руйнується. Сиріють стіни, обсипається штукатурка, з зовнішньої сторони будівлі відвалюються цегляні блоки і елементи барельєфа, а балкони ось-ось впадуть!

snik1852_1__

Розруха. Починаючи з лютого, будівля без робітників, там відлітає штукатурка, а зі стін фасадів цеглини. Фото: А. Яремчук

“Через кризу в Україні максимально скоротили фінансування кап будівництва. І, на жаль, Маріїнський палац потрапив у цей список. Після того, як затвердили бюджет, держуправління справами (ДУСя) звернулося до Мінфіну з проханням виділити гроші на реставрацію. Там пообіцяли, що після перерахунку бюджету з урахуванням інфляції гроші виділять. Але знову “забули”. Тому ми були змушені призупинити всі роботи. Але ще одну будівельну паузу Маріїнський палац не переживе!” – Розповідає “Сегодня” головний архітектор ДП “Проектне бюро” ДУСі Станіслав Адаменко.

ЦІНА ПИТАННЯ. Реставрація палацу почалася в далекому 2007 році. Але за весь цей час роботи велися всього близько 2,5 року. За словами архітекторів, під час прокладання інженерних комунікацій була порушена цілісність будівлі. А коли прийшла черга відновлювати, закінчилися гроші, тому сьогодні палац вкрай чутливий до атмосферних опадів. Було виконано 30% робіт від потреби, на суму близько 240 млн грн – при тому, що загальна вартість реставрації за цінами ще 2012 року становить 952 млн.

snik1791_1__

Палац. Місце для зустрічей президента тепер схоже на трущоби. Фото: А. Яремчук

“Боюся, через цінові зміни на ринку будматеріалів зараз ця сума перевищить мільярд. Як тільки нам відновлять фінансування, ми за рік-півтора зможемо завершити всі роботи”, – запевняє Адаменко. Для введення в експлуатацію першої черги палацу в 2015 році необхідно 300 млн.

ЩО ЗРОБЛЕНО. Під будівлею вже зміцнили фундамент: для цього по периметру забурившись потужні буронабивні палі. Під фундамент завели спеціальні перемички, які посилили стійкість будівлі. Це дозволило підкопатися під палац і спорудити там величезний підвал.

“Ми пристосовуємо стару будівлю під сучасні потреби. Якщо це музей, то він повинен мати певний мікроклімат, а для цього потрібно задіяти спецтехнології підігріву повітря, кондиціонування, вентиляції. Все необхідне обладнання буде розміщено у підвалах”, – пояснює головний архітектор.

mariinsk_palace_hq_page_17_1__

Зала для нагороджень. Так він може виглядати…

snik1833_1__

… але поки в ньому розруха і вогкість через дірявий дах. Фото: А. Яремчук

Торік спорудили інженерний блок і так звані підземні комунікаційні ходки – коридори, по яких буде переміщатися техперсонал. До речі, за ним вже сьогодні можна потрапити до Верховної Ради. Також виконані будівельні роботи по лівому флігеля. Правий флігель повністю підготовлений до обробки: якщо виділять хоча б 300 млн грн, будівельники обіцяють вже до кінця цього року закінчити роботи в залі для нагороджень, в прес-центрі та телерадіостудії. “Якщо там закипить життя, проводитимуться офіційні прийоми за участю президента, нам здається, виникне інтерес і до решти частини будівлі”, – говорить Адаменко.

ПАРКЕТ. На час ремонту всі меблі з палацу розподілили по київських музеях. Вони знаходяться не в сховищах, а виставлені як частина експозицій. “На щастя, реставрація почалася до того, як всі почали розкрадати. Інакше ми це убрання і не знайшли б”, – говорять співробітники ДУСі.

А ось унікальний паркет страждає: якщо до 2007 року відвідувачів Маріїнки змушували одягати бахіли, щоб його не пошкодити, то сьогодні він завалений будівельним сміттям, а в багатьох місцях порізаний під час прокладки комунікацій.

mariinsk_palace_hq_page_18_1__

Фойє. Якщо знайдуться гроші, буде виглядати шикарно…

snik1810_1__

…але затримки з ремонтом будівля не переживе. Фото: А. Яремчук

“Паркет зносився настільки, що вже не підлягає циклюванню. Ми його замінимо новим, виготовленим в Україні”, – розповідає Адаменко. Також будуть закуплені стилізовані під загальне оздоблення люстри – раніше були звичайні світильники. Також збільшать задній двір палацу, за рахунок Маріїнського парку: там буде висаджена зелена галявина, як перед Білим домом у США, і відбудований фонтан.

Від прийомів імператорської сім’ї до сучасного занепаду

Маріїнський палац був закладений в Царському саду (нині – Маріїнський) за наказом імператриці Єлизавети Петрівни в 1744 році. Палац був зведений до 1752. Але замовниця відвідати палац не встигла: першою царської особливої, що зупинилася в палаці, стала Катерина II, яка відвідала Київ у 1787 році. Тут вона брала венесуельського політика Франсиско Міранду.

2222

Тут приймали високих гостей

З тих пір палац став місцем офіційних прийомів іноземних делегацій. Але, мабуть, сучасним чиновникам не так важливо, де приймати іноземців. “На 2015-й Держуправління справами отримало з держбюджету 5,5 млн грн. – На будівництво, капремонт, реконструкцію, реставрацію та закупівлю обладнання. За законом, ДУС в рамках встановлених йому повноважень повинен сам вирішувати, куди ефективніше спрямовувати ці гроші. Тому питання фінансування реконструкції Маріїнського палацу повинні розглядати вони”, – сказали нам в Мінфіні.

 

Джерело: Сегодня