Люди подорожують з незнайомцями
Серед жителів столиці стає популярним новий сервіс – BlaBlaCar, завдяки якому можна дістатися в будь-який куточок країни, причому не тільки у великі міста, але в райцентри і навіть селища. Плюсів у таких поїздок декілька: можна гроші заощадити, виїхати, навіть є квитків немає, та й у дорозі нудьгувати не доведеться. Але бувалі радять звертати увагу на відгуки – щоб не “нарватися” на шахраїв.
ЯК ПРАЦЮЄ. Сервіс, яким вже давно користуються за кордоном, “прорекламував” навіть радник голови Мінінфраструктури Олександр Кава: він попередив операторів інших видів транспорту – “Укрзалізницю” і автоперевізників, що їм варто почати хвилюватися. “На їхніх очах потроху виростає конкурент у вигляді нової моделі пасажирських перевезень”, – говорить він.
Дійсно, користуватися сервісом дуже просто. Водій, який планує поїздку в інше місто, публікує на сайті маршрут, час відправлення, кількість вільних місць і бажану ціну за проїзд. Пасажир же може вибрати на сайті необхідний напрям і отримати цілий перелік водіїв, які їдуть в потрібну точку. Кожен користувач сервісу має свій профіль з невеликою інформацією, а часто – навіть з фотографіями. У профілі вказаний вік водія, стаж за кермом, на якій марці авто їздить. Багато залишають також додаткову інформацію, яка може бути корисною.
Наприклад, 35-річний водій на ім’я Андрій пише: “Оскільки я сам батько двох дітей, при необхідності можу встановити два автокрісла категорії 1+”. Інші вказують, яку музику краще слухати, адже, наприклад, не всім хочеться кілька годин слухати шансон.
ЕКОНОМІЯ. Вигідні такі поїздки і по грошах, кажуть пасажири. Так, поїздка з Києва до Харкова на мікроавтобусі, який відправляється з автовокзалу, обійдеться пасажиру в 275-295 грн. Квитки на поїзд теж недешеві: 290 грн – купе, 278 грн – квиток у другому класі “Інтерсіті”, 493 грн – у першому. А на попутці більшість водіїв просять за проїзд 200 грн.
Поїздку з Києва до Львова на сервісі можна знайти за 240-260 грн, а іноді й дешевше, хоча на автобусі така буде коштувати 280-300 грн, а на поїзді – від 280 грн (другий клас “Інтерсіті”).
До речі, згідно з умовами BlaBlaCar, водій не може використовуватися сервісом “для отримання прибутку від спільних поїздок” – тільки для компенсації витрат на проїзд. Профілі тих, хто помічений у порушенні цього правила, видаляються.
Відгуки: зручно, але ризиковано
Люди кажуть, що поїздки з попутниками – хороша альтернатива автобусам і маршруткам, які відправляються з автовокзалів.
“По-перше, на машині, тим більше хорошою, можна доїхати як мінімум на годину швидше. До того ж водії часто підвозять до самого будинку, а не просто до автостанції. По-друге, водій може зробити зупинку в будь-який момент, якщо знадобиться. До того ж, у святкові періоди дуже важко купити квитки куди-небудь, а на сервісі завжди знайдеться людина, яка їде в потрібне місце – до свят завжди з’являється більше пропозицій”, – каже мандрівниця Анна Прохоренко.
Водіям такі поїздки також вигідні. “Щоб доїхати з Києва до Одеси, потрібно витратити на бензин приблизно 900 грн. Для одного – трохи накладно. А якщо розділити на чотирьох, вийде по 225 грн з людини!” – Каже водій Олександр Просюк.
Але є у людей і обгрунтовані побоювання. Пасажири, наприклад, хвилюються: а що якщо попадеться авто з неадеватним водієм? Хто допоможе, якщо будеш їхати десь в полі? У водіїв – ті ж сумніви з приводу попутників. До того ж, кажуть вони, буває, що людина домовляється про поїздку, а в призначений час не є. Тому бувалі користувачі сервісу радять уважно читати відгуки, які залишають на сайті інші люди, і не лінуватися залишати власні.