День боротьби за права кримськотатарського народу

18 Травня 2015 09:04
c.tadst.com

c.tadst.com

День боротьби за права кримськотатарського народу. Встановлений Указом Президента № 472/2014 від 16 травня 2014 року. Відзначається щорічно, з метою підтримки боротьби громадян України – кримських татар за реалізацію своїх прав як представників корінного народу. Депортація кримських татар, розпочата 18 травня 1944 року, – один з найбільших злочинів радянського режиму. Увесь кримськотатарський народ радянська влада звинуватила у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Загальна кількість вигнаного з Криму корінного народу склала 200 тисяч осіб, з них 183 тисячі кримських татар. Понад 20 років в СРСР повністю заперечувався злочинний характер цих дій. Хоча 5 вересня 1967 року Указом Президії Верховної Ради СРСР з кримських татар були зняті звинувачення у зраді, вони так і не отримали права повернутися на історичну батьківщину. Лише 14 листопада 1989 року Верховна Рада СРСР прийняла Декларацію «Про визнання незаконними і злочинними репресивних актів проти народів, підданих примусовому переселенню, і забезпечення їх прав», започаткувавши процес політичної реабілітації депортованих за національною ознакою. 20 березня 2014 року Верховна Рада України прийняла Постанову № 1140-18 «Про… гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави», якою визнала кримських татар корінним народом України та гарантувала їхнє право на самовизначення у складі України.

Міжнародний день музеїв. Заснований на ХІ Генеральній конференції Міжнародної ради музеїв (ICOM) – міжнародного об’єднання музеїв та професійних музейних працівників, які займаються збереженням, охороною та популяризацією світової природничої і культурної спадщини, як матеріально, так і нематеріальної. Відзначається з 1978 року. Наразі до Міжнародної ради музеїв входить 150 країн світу, в тому числі й Україна. В нашій державі функціонують близько 600 музеїв. І вже стало доброю тарадицією в цей день відкривати двері музейних установ для вільного відвідування.

День Вікторії в Канаді. Відзначається в понеділок, який передує 25 травня. Святкується в Канаді з часів королеви Вікторії (1837-1901). Присвячений двом подіям в історії країни – дню народження королеви Вікторії (1837-1901) і дню народження нинішньої королеви Великобританії Єлизавети ІІ.

165 років від дня народження Олівера Хевісайда (1850-1925), англійського фізика, творця теорії передачі сигналів на далекі відстані та теорії операційного і векторного числення.

115 років від дня народження Юрія Івановича Липи (1900-1944), українського письменника, публіциста, лікаря, громадського діяча, одного з визначних ідеологів українського націоналізму. Син Івана Львовича Липи. Народився в Одесі. У 1917 році вступив добровольцем до Куреня морської піхоти Армії УНР. Освіту здобував в Кам’янець-Подільському університеті, у 1929 році закінчив медичний факультет Познаньського університету (Польща). З літа 1943 року – один з активних учасників українського руху Опору. Закатований співробітниками НКВС у Яворівському районі на Львівщині. Автор поетичних збірок: «Світлість» (1925), «Суворість» (1931), «Вірую» (1938). З прозових творів найбільш відомі роман «Козаки в Московії», збірка новел «Нотатник», медицинська праця «Фітотерапія» і «Ліки під ногами». Найвідомішими в творчій спадщині Юрія Липи є публіцистичні праці, присвячені суспільно-політичній тематиці – «Українська доба», «Призначення України», «Чорноморська доктрина», «Розподіл Росії» та ін.

Джерело: Укрінформ