Шоста хвиля мобілізації в розпалі. Ми дізналися, кого з киян призивають служити і що зроблять з тими, хто воювати не хоче.
ТАНКІСТИ І ВОДІЇ. Як розповів військовий комісар Києва Володимир Кидонь, цього разу призовуть у рівних пропорціях як тих, що вже мають досвід військової служби, так і тих, хто раніше не служив. “Потрібні фахівці для укомплектування десантних військ, механізованих і танкових підрозділів, а також фахівці ремонтних спеціальностей, водії і військові інженери”, — говорить він. Але точно число киян, які потраплять під шосту хвилю мобілізації, поки не називають, уточнюючи лише, що спочатку всі мобілізовані пройдуть навчання (у навчальні центри їх почнуть відправляти вже 9-10 липня), а вже після їх розподілять по військових частинах.
ДАЮТЬ ХАБАРІ. У військкоматах кажуть, що добровольців шостої хвилі мобілізації стало значно менше — мабуть тому, що більшість в армію вже пішла. Крім того, як раніше деякі намагаються ухилитися або відкупитися від служби: днями у Дарницькому районі есбеушники затримали 30-річного чоловіка, який намагався дати хабар в $1 тис., щоб не забирали в армію. “Гроші він пропонував співробітникові військкомату — за видачу військового квитка і за довідку військово-лікарської комісії про непридатність до служби. Спіймали його, коли він намагався передати частину цієї суми. Кримінальне провадження відкрито за ст. 369 КК “Пропозиція або надання неправомірної вигоди”. Максимальна санкція за нею — до 10 років в’язниці”, — розповіли в СБУ. Також відкриті десятки кримінальних проваджень за ухилення киян від мобілізації: за даними правоохоронців, з початку року відкрито 212 проваджень (42 з них вже закрито). Найбільше ухильників у Дніпровському районі: там розслідують 52 провадження, і деякі справи вже дійшли до судів. Так, 21 травня в Солом’янському районі до трьох років в’язниці (з випробувальним терміном на 1 рік) засуджено місцевого жителя, який працював кухарем в одному з супермаркетів. На пару місяців раніше таке ж покарання присудили ухильнику, який працював тонувальником на СТО.
СПЕЦКОМІСІЇ. У рамках шостої хвилі мобілізації обіцяють жорсткіше боротися і з підприємствами, які “заважають” працівникам військкоматів вручати повістки. “Створені спецкомісії, куди входить заступник голови РДА, заступник голови РУВС, представники прокуратури, військового комісаріату, СБУ і навіть громадськості. Вони контролюють процес вручення повісток спільними зусиллями. У МВС вже направлені подання щодо 102 установ, які перешкоджають мобілізації. У прокуратуру — щодо 57”, — говорить Володимир Кидонь.
На службу — самоскиди і маршрутки
В армію забирають не тільки людей, але й авто. Як кажуть у Київському військовому комісаріаті, зі столичних підприємств уже мобілізовано понад 500 одиниць транспорту, в основному — вантажні машини. “Забирати приватний транспорт у людей можна тільки в разі введення воєнного стану”, — пояснює Володимир Кидонь.
Так, у “Київавтодорі” нам сказали, що у них на підприємстві мобілізували 5 одиниць техніки. “Військовим знадобилися наші вантажні самоскиди. Ще ми допомогли армії відремонтувати 20 одиниць різної техніки”, — говорять у “Київавтодорі”. У КП “Київпастранс” надали для військових потреб бензовоз, 3 ЗІЛа і 15 “Богданів”. “Також ми виділяємо транспорт для забезпечення ротації військовослужбовців”, — сказали нам у КП. Звертаються військкомати не тільки до комунальних, але і приватних підприємств: на автофорумах люди розповідають, що у когось на фірмі мобілізували фури, а в інших — позашляховики.