Київ, якого більше немає: головні втрати міста

24 Липня 2015 09:52

1312_-____2008_-1024x768_

Гарний будиночок знесли за ніч

За останні десять років Київ втратив безліч старовинних будівель, та втрат може бути ще більше

За останні роки столиця втратила десятки древніх історичних будівель. “Найстрашніше, коли особняки виселяють, перетворюють їх у нежитлові і поступово руйнують. Таких у Києві – десятки, вони просто поступово вмирають! Вже втрачені Сінний ринок, будинки на Хрещатику, 5, і Михайлівській, 12, будівлі на Андріївському і Боричевому узвозі, Гостинний двір. У місті десятки будівель, які доводяться до знищення і віддаються під забудову”, – говорить архітектор Георгій Духовичний.

“Будинків-пам’яток, які потребують реставрації та ремонту, – мінімум 50. Але багато об’єктів у приватній власності і стежити за ними ми не можемо”, – сказали в КМДА.

Ми зібрали інформацію про 7 об’єктів, яких вже немає, або вони на межі руйнування.

На Багговутівській руйнується старовинний особняк

“Будиночок на вулиці Багговутівській, 16, доведений до повного руйнування. А поруч з ним (а потім, я думаю, – і на його місці) готується нове будівництво! Ледве потрапила на приватну територію, щоб зробити фотографії. Охорона намагалася мене не пропустити звідти, але я вирвалася”, – розповіла днями депутат Київради Олена Єськіна.

За її словами, влада їй повідомила, що будівля вже не належить місту і знаходиться в приватній власності (те ж нам підтвердили в КМДА).

_04_

Розруха. Нововиявлений пам’ятник доводять до руйнування

Втім, як повідомив “Сегодня” києвознавець Михайло Кальницький, будівля на Багговутівській, 16 є нововиявленими об’єктом культурної спадщини і не підлягає знесенню. “Будівля з таким статусом має охоронятися законом. Але на жаль, – тільки ця столична вулиця втратила дуже багато особняків, які тут раніше знаходилися”, – говорить Кальницький.

Закинули, підпалили, а потім забудували

У серпні 2012 року дивним чином згоріло приміщення на вулиці Щорса, 44-г: пам’ятник архітектури віком понад 200 років – Київський тюремний замок, який знаходився на території Київської фортеці.

129831756_

Тюремний замок на Печерську

Прикро, що це далеко не перший випадок, коли вогонь знищує історію столиці: з початку цього року горіли відселені особняки на Артема і Богдана Хмельницького. Експерти запевняють, що робиться це для того, щоб згорілі будівлі знести, а на їх місці звести висотки.

Замість будівель тютюнової фабрики на перемоги – ТЦ

У 2013 році Київ остаточно втратив комплекс будівель колишньої Київської тютюнової фабрики на проспекті Перемоги, недалеко від будівлі Міністерства освіти України. Шикарні особняки дореволюційної споруди стояли в повному запустінні кілька десятків років. Кінематографісти з Росії навіть приїжджали до Києва, щоб знімати на тлі будівель фільм про блокадний Ленінград…

1012292_

Пустир. Будівлі знесли, а будівництво торгового центру не почали. Фото: Г. Салай

Незабаром Київрада передала в оренду на п’ять років аварійні будинки, що примикають до території фабрики (проспект Перемоги 6, 8, 8-а і 8-б), давши право зносити споруди.

Коли тут працювали екскаватори і руйнували будинки, корінні кияни не стримували сліз. “Тут пройшло наше дитинство і юність. А тепер все під знос”, – говорили люди похилого віку. Тут планували побудувати чотириповерховий ТЦ. Але зараз тут, як і раніше, пустир, обгороджений парканом.

Будівля першого київського водогону

У ніч на Різдво 2010 року на Набережному шосе (поряд з пам’ятником Магдебурзькому праву) було знищено пам’ятник архітектури – будівля першої машинної станції київського водопроводу.

 

Територія, де знаходилися старовинні будівлі (ще одну, дерев’яну, спалили в 2009 р.), згідно з генпланом Києва, була визнана зоною охоронюваного ландшафту “Київські схили”. Але це не зупинило: на ранок від будівлі залишилися одні руїни, а потім з’явилася інформація, що земділянка продана.

Прибутковий будинок на Горького: перетворився на історичні руїни

У 2012 році Київ втратив п’ятиповерховий прибутковий будинок на вулиці Горького (нині Антоновича), 44. Він був зведений на початку ХХ століття: у ньому розміщувалося приватне жіноче комерційне училище Володкевича і житлові апартаменти.

610744_

Знесення замість ремонту. Фото: А. Іскрицька

На фасаді був зображений жезл бога Меркурія (кадуцей) – символ торгівлі. Цей будинок в стилі модерн потребував реконструкції, але ніяк не знесення. Але на жаль – воно втрачено.

Сінний ринок помирав довгих десять років

Сінний ринок на вул. Воровського почали зносити ще десять років тому, але остаточно унікальний об’єкт знищили тільки в цьому році.

1167751_

Котлован. Улюблений киянами ринок знесли на догоду забудовників. Фото: А. Яремчук

Компанія, яка отримала права на цю земельну ділянку, поки не озвучує, що з’явиться на місці ринку. Але судячи з ранніх проектів, тут будуть висотки для житла і офісів. Коли почнуть будівництво, невідомо.

Знищили будинок, де проживав Грушевський

У 2013 році був знищений ще один красивий особняк на вулиці Саксаганського, 111, де свого часу жив історик Михайло Грушевський зі своєю мамою, а пізніше – відомий художник-пейзажист Іван Хворостецький.

1050327_

Особняк зносили кілька днів

Зруйнована будівля була зведена в другій половині ХIX століття, а в 1888 році був добудований другий поверх. Тепер тут планують побудувати торгово-офісний центр в три поверхи з надбудовою.

 

Джерело: Сегодня