Киянам показують унікальну виставку в Музеї війни

31 Липня 2015 09:26
kiev-ukr.segodnya.ua

kiev-ukr.segodnya.ua

У “Музеї історії України в Другій світовій війні” (колишній музей ВВВ) відкрилася унікальна виставка “Родинна пам’ять про війну: Збережено”. Основна тема експозиції — переплетення доль учасників Другої світової та їхніх онуків, які зараз воюють на Сході. Виставка триватиме до кінця року, вхідний квиток коштує 15 грн.

ВИСТАВКА. Всього представлено понад 800 експонатів, а відкриває її композиція під назвою “Кіборги”. “Це військові куртки бійців, іконки, фотографії дітей і дружин, пробиті каски, молитовники”, — розповіла “Сегодня” старший науковий співробітник музею Наталія Гамарник. На виставці можна побачити розплавлене військове спорядження генерала Сергія Кульчицького, який трагічно загинув у збитому бойовиками вертольоті, і навіть куртку Надії Савченко, в якій вона була на Майдані під час революції. “Але головний посил експозиції — те, що у всіх цих бійців були героїчні предки, які боролися за Україну під час Другої світової війни. За фотографіями можна простежити разючу подібність онуків і дідів, а за їхніми історіями — навіть схожість доль! Наприклад, у журналі бойових дій (представлений в експозиції) є запис про загибель командира батальйону “Київська Русь” Олександра Гуменюка. У своїх фондах ми знайшли похоронку на його діда, який загинув під час Другої світової. А у Надії Савченко під час війни безвісти зник дід — Григорій Савченко”, — говорить Гамарник.

ДОЛІ. Лікар столичної дитячої лікарні №2, педіатр Денис Шолом воював на Сході п’ять місяців, рятував життя пораненим бійцям і навіть побував у полоні. Дід Дениса — Кирило Осьмак, учасник національно-визвольної боротьби, був заарештований у 1944 році органами НКВС. “Мій дідусь отримав 25 років в’язниці за любов до України. За те ж і мене протримали в полоні близько 2-х місяців. Наша спільна доля виявилася в особі одного і того ж ворога”, — говорить Шолом.

Юрій Смирнов, особисті речі якого знаходяться в експозиції, також повторив долю свого діда Юрія Смирнова. “Мене назвали на честь діда. Я, як і він, відразу після військової академії пішов на фронт. Дід мій пройшов всю війну, був у полоні, з якого втік. У нього 16 бойових нагород. Посмертно представлявся до звання Героя Радянського Союзу. Думали, що він мертвий. А він продовжував воювати, і повернувся додому живим! Мене також взяли в полон, в якому я провів три місяці. І відпустили завдяки моєму дідусеві!”, — розповідає Смирнов. За його словами, бойовики не погоджувалися обмінювати його через звання — він старший лейтенант. “Я вже не сподівався вибратися живим. Але бойовики вирішили мене відпустити, коли дізналися від волонтерів, які займаються обміном військовополонених, що мій дід воював проти фашистів. Мені бойовики сказали, що я повинен бути вдячний дідові за свою свободу”, — каже Юрій.

Останні фотографії

На виставці можна побачити композицію, присвячену загиблим фотографам — Віктору Гурняку і фотокореспондентові “Сегодня” Сергію Ніколаєву. “Представлені останні роботи Сергія, які він зняв перед своєю загибеллю в селищі Піски Донецької області. Близькі Ніколаєва передали нам його бронежилет з написом “Преса”. Спереду він залитий кров’ю”, — каже Гамарник.

Джерело: Сегодня