Мінливий ринок нерухомості в столиці

7 Серпня 2015 09:10
ridna.ua

ridna.ua

За словами експертів, зростання на ринку продажу житла буде нескоро – коли відновиться економіка

З наближенням осені ціни на оренду або купівлю квартир все більше цікавлять українців. За словами експертів, у вересні оренда житла може подорожчати на 25-30% за рахунок студентів, а потім сезонно через відсутність попиту впасти ближче до зими. А ось вартість купівлі-продажу завмерла у зв’язку з кризою. “Сегодня” розібралася, що відбувається на ринку, чого нам чекати до осені і як відрізняються ціни в п’яти великих містах країни: Києві, Харкові, Дніпропетровську, Одесі та Львові (див. інфографіку).

jilye_gr
КВАРТИРА У НАЙМ. Якщо в Одесі можна знайти квартиру за 2500 грн, то в Києві в останні місяці ставлять мінімальну в 3500-4000 грн. За словами співробітника агентства нерухомості Максима Єрмоленка, ще навесні квартиру на околиці столиці можна було знайти і за 3000 грн. Потім ціни різко підскочили, але в липні-на початку серпня трохи знизилися, і тепер є варіанти і за 3500 грн, але їх не беруть: “У середині літа оренда заглохла, навіть кімнати впали в ціні — з 2000 до 1600 грн. Ближче до осені оренда сильно пожвавиться, і ми чекаємо зростання цін на 25-30%: тобто ціни повернуться до 4000-4500 грн мінімальних, а з листопада, коли підуть платіжки за опалення, навіть в економсегменті ціна може зрости до 6000 грн за 1-кімнатну квартиру”. Але голова національної ради Ріелторської палати України Віктор Несін не впевнений, що це спрацює: “Власники спробують збільшити ціну оренди через нові платіжки за “комуналку”, але люди підуть шукати більш дешеві варіанти. Але попит дійсно виросте — в основному за рахунок студентів”.

ПРОДАЖ. На купівлю квартир попиту майже немає, зазначає Єрмоленко: “Є хіба що поодинокі угоди. Покупці, у яких є долари, чекають подальшої девальвації гривні та зниження ціни в доларах”. Надій на те, що восени ринок нерухомості активізується, мало, каже Несін: “Невеликий попит на ринку первинного житла. Там, де забудовник може поставити ціну на “квадрат” у 14-15 тис. грн у Києві, квартири купують. На вторинному ринку, де кв. м у середньому — 1000$ (близько 22 тис. грн), попиту немає. Ринок буде стагнувати, а ціни — знижуватися, приблизно на 5% щомісяця до кінця року”. Аналітик консалтингової компанії Svdevelopment Сергій Костецький додає: “Зараз квартири продають навіть без торгу — відразу за мінімальною ціною, тому що іноді $100-200 можуть відвести покупця”.

Просимо знижки за відсутність гарячої води і за погані шпалери

За словами ріелторів та українців, у продавців та орендодавців можна намагатися отримати знижки. Наприклад, киянин Віталій Пиненко домігся зниження вартості оренди своєї “одинички” за допомогою води. “Мені на три місяці господар погодився зробити знижку 550 грн, коли в квартирі на три місяці відключили гарячу воду, а бойлера не було”, — розповідає Віталій. Одеситка Ірина Авраменко “зекономила” на ремонті: “Ми місяць платили менше на 450 грн, поки своїми силами міняли шпалери — хоча матеріали закупив господар”. А за словами ріелтора Максима Єрмоленка, при купівлі квартири знижки також часто роблять. “Тут аргументом може стати те, що у вас є готівка в доларах, і ви можете відразу проплатити. Тут ті ж забудовники дають знижку 5-10%. Працює і варіант, що в сусідніх будинках є варіанти дешевше”, — говорить Єрмоленко.

Але в той же час, за його словами, сторгуватися на більш дешеву оренду спочатку складно: “Аргументів наводять десятки — і що в сусідньому будинку квартири дешевші, і що ремонт поганий, але, коли у господарів під під’їздом стоїть ще 3-4 потенційних наймачів — вони не реагують. Вдається сторгуватися тільки тоді, коли ціна на оренду з самого початку завищена”.

Джерело: Сегодня