Міжнародний кримінальний суд у Гаазі (МКС) не може відкрити за зверненням України кримінальну справу щодо незаконної анексії Криму Росією.
Про це заявив офіційний представник МКС Фаді Ель-Абдалла.
За його словами, з 2017 року МКС може дістати нову функцію – розглядати справи, пов’язані з актами агресії, серед яких – анексія.
«Ця норма записана в Римському статуті, але набуде чинності з 2017 року. У листопаді 2017 року має відбутися голосування щодо того, чи хочемо ми активізувати цю частину судової відповідальності, чи ні. Залежно від результатів голосування ми знатимемо, чи підпадає цей злочин під юрисдикцію суду», – пояснив Адбалла.
Крім того, відповідні поправки до статуту мають ратифікувати країни, які є учасницями цього документа. (Римський статут є міжнародним договором про заснування Міжнародного кримінального суду.)
«Оскільки це була нова поправка до Римського статуту, держави мають її ратифікувати. Як мінімум нам потрібно 30 ратифікацій плюс позитивне голосування», – додав Абдалла.
Відповідаючи на запитання, чи зможе Україна звернутися в МКС після завершення процедури, спікер сказав: «Я не думаю, що це може бути застосовано щодо фактів, які були в минулому. Події, що відбулися до того, як поправка щодо акту агресії набуде чинності, суд не розглядатиме».
Абдалла нагадав, що наразі під юрисдикцію МКС підпадають справи, пов’язані зі злочинами проти людяності, злочинами, скоєними під час воєн, і геноцидом.