Відбитки пальців встановлять стать людини

1 Грудня 2015 16:40

е

Можливість виявити відбитки пальців на місці злочину дуже цінується слідчими і криміналістами, так як вона дозволяє ідентифікувати винуватця події. Однак фахівцям все одно доводиться просіяти відбитки через гігантські бази даних, щоб знайти ймовірні збіги (відбитки злочинця ще й повинні значитися у цих базах).

Однак тепер хіміки запропонували технологію, яка дещо звузить коло пошуку: вони розробили спосіб визначення за відбитками пальців статі злочинця.

Новий підхід базується на знанні про те, що кислотність поту жінок приблизно в 2 рази вища, ніж у чоловіків. Під керівництвом доцента хімії Яана Халамека (Jan Halаmek) команда вчених з Університету в Олбані постаралася використати цю біологічну різницю для створення додаткового інструменту ідентифікації злочинців.

Методика полягає в перенесенні відбитка пальця на поліетиленову плівку, яка згодом обробляється розчином соляної кислоти і нагрівається. Це запускає хімічну реакцію, яка виявляє міграцію водорозчинних амінокислот у кислотний розчин. Команда може оцінити рівень амінокислот і таким чином визначити стать того, кому належать відбитки.

У перших експериментах метод допоміг визначити стать з точністю 99%. Потім дослідники створили макет місця злочину, де три жінки залишили відбитки пальців на п’яти поверхнях, у тому числі на моніторі комп’ютера та дверної ручки. Технологія допомогла визначити, що відбитки належали саме дамам.

«Одна з головних цілей цього проекту – використовувати хімічний склад відбитка, а не просто покладатися на його малюнок, – коментує Халамек. – Ми не маємо наміру конкурувати з точністю аналізу ДНК при ідентифікації, але прагнемо диференціювати коло підозрюваних у демографічних груп, що вкрай важливо, коли відбитки пальців недостатньо чіткі або не вдається знайти збігів у базах».

В даний час команда шукає способи подальшого удосконалення технології, а також планує розробити нові методи ідентифікації за допомогою хімічного аналізу.

Результати дослідження були опубліковані в журналі Analytical Chemistry.