Мегаполіси впливають на погоду

29 Лютого 2016 12:30

Незважаючи на те, що великі міста займають всього 3% площі Землі, в них проживає більше половини світового населення. Вони схожі на неймовірні «людські вулики», в яких кипить життя. Можна не усвідомлювати цього, але мегаполіси грають істотну роль у формуванні погоди — і не тільки в контексті глобального потепління.

1e6a03264e43376f012b908d8543b6ff

Автомобілі, ґаджети, побутова техніка, опалювальне та охолоджувальне устаткування наших будівель впливають на стан атмосфери за рахунок своєї тепловіддачі. Переважна частина цих пристроїв, звичайно ж, доводиться на частку міст.

В ході дослідження, проведеного в 2013 році Nature Climate Change, було встановлено, що тепло, яке виходить від міст, фактично визначає рух струменевих течій. Результатом цього може бути підвищення або зниження середньої температури в регіоні на декілька градусів, що не враховують моделі синоптиків.

Отже, що ж відбувається з погодою в темний час доби? Таке питання поставили перед собою автори дослідження Айкс Ху і Мін Цай. За їх словами, гіпотеза не була перевірена експериментально, але, безумовно, проблема повинна бути досліджена.

Кліматолог Ху з Національного центру атмосферних досліджень вважає, що теплові викиди в атмосферу з настанням ночі тривають. У квартирах гасне світло, але життя мегаполісів на цьому не зупиняється: на освітлених вулицях їздять автомобілі, в будинках працюють батареї і кондиціонери.

Тепло, що виділяється енергоспоживаючими приладами, є лише невеликою частиною того, що дослідники називають ефектом «міського теплового острова». У місті природному охолодженню навколишнього середовища перешкоджають нагріті за день асфальтовані дороги. Таким чином, наступ темряви може послабити спекотну погоду, але температура в межах міста все одно буде вищою, ніж в прилеглій сільській місцевості.

Джерело: cikavosti.com