В Будинку вчителя презентують збірник про українську ідентичність

9 Лютого 2016 13:38

56b9b9bc0ef67

Охочих запрошують на презентацію та обговорення документального видання “Українська ідентичність і мовне питання в Російській імперії: спроба державного регулювання”, який вийшов у видавництві “Кліо”, пише Вечірній Київ.

У збірнику публікуються документи переважно з діловодних архівів державних органів та установ, які безпосередньо чи опосередковано реагували на прояви українського руху в різних сферах: у початковій освіті, у громадському й літературному житті тощо. Документи висвітлюють передумови, обставини й наслідки появи та функціонування Валуєвського розпорядження 1863 р., Емського указу 1876 р., низки інших нормативних документів, що регулювали мовне питання на теренах українських губерній Російської імперії упродовж другої половини ХІХ – початку ХХ ст. Частина документів пов’язана з виконанням установами цензури на місцях зазначених “заборонних” актів щодо української літературної мови – одного із ключових чинників формування української ідентичності.

Переліки рукописів, заборонених до друку, а також творів, видрукуваних за кордоном і нелегально поширюваних на Наддніпрянщині, окреслюють контури потужного освітньо-літературного масиву Українського Слова, яке упродовж кількох десятиліть у різних формах проривалося до читача крізь цензурні заборони. Більшість документів публікуються вперше..

Під час презентації виступатимуть:
– заступник директора Інституту історії України НАН України Геннадій Боряк;
– заступник директора Центрального державного історичного архіву України Людмила Демченко;
– кандидат фізико-математичних наук Віктор Кубайчук;
– заслужений артист України Борис Лобода;
– голова Координаційної ради з питань захисту української мови при КМО «Меморіал» ім. Василя Стуса Тарас Марусик;
– провідний науковий співробітник відділу соціолінгвістики Інституту української мови НАН України Лариса Масенко;
– директор Центрального державного історичного архіву України Ольга Музичук;
– директор Інституту історії України НАН України Валерій Смолій;
– провідний науковий співробітник відділу історії України ХІХ – початку ХХ ст. Інституту історії України НАН України Валентина Шандра.
Головує директор Інституту української мови НАН України Павло Гриценко.

Коли: 9 лютого о 17.00
Де: Молодіжна зала Київського міського будинку учителя, вул. Володимирська, 57
Вхід вільний