Є дві вулиці, які називають найзвивистішими вулицями у світі. Одна із них розташована у Сан-Франциско (Каліфорнія). Інша – у місті Берлінгтон (Burlington), що у штаті Айова. Досі точаться суперечки: котра ж із двох «зміючок» – звивистіша.
Зміїну Алею (Snake Alley) у Берлінгтоні, у 1884 році, почали будувати німецькі іммігранти. Це був експериментальний вуличний дизайн. Дорога мала з’єднати діловий центр міста з торговим районом. Завершили роботи у 1898-ому. Ніхто не думав називати вулицю Зміїною. Так її нарекли місцеві мешканці. І вже пізніше народне ім’я – Snake Alley – присвоїли офіційно.
Дорога викладена вапняком і бруківкою. Бруківка з червоної цегли покладена під кутом, аби легше було спускатися коням (кут нахилу – 21 градус). А ось вгору виїхати коні не змогли ніколи. Тепер Зміїною Алеєю їздять авто і мотоциклісти – задля цікавості й драйву.
Вулиця через свою специфіку має лише односторонній рух: зверху – до низу. І лише один раз у рік знизу – до верху – Зміїну Алею долають велосипедисти під час велогонки.
«Зміючка» – дуже симпатична. Особливо навесні. Коли розквітають дерева, крива вуличка стає схожа на райський куточок.
Взимку Зміїна Алея для їзди закрита. Надто ризиковано. Але в усі пори року вона приваблює і місцевих мешканців, і гостей міста.
Берлінгтонці вважають, що саме їхня Зміїна Алея, а не Ломбард Стріт (Lombard Street) у Сан-Франциско, є найзвивистішою вулицею світу. Водночас, ряд джерел стверджують, що на першість все-таки претендує каліфорнійська «зміючка», яку місцеве населення називає «американськими гірками». Вуличка має вісім крутих поворотів.
«Зміючкою» у Сан-Франциско їздить значно більше транспорту, ніж по її берлінгтонській «родичці». Швидкість на поворотах обмежена до 8 км/год. У мерії Сан-франциско працює спеціальна група фахівців, яка вирішує транспортні проблеми 400-метрової Ломбард-стріт.
У 20-их роках минулого століття «зміючка» у Сан-Франциско не мала популярності. Навпаки, через великий кут нахилу – 27 градусів – вважалася абсолютно незручною для транспортних засобів. А, відтак, будинки розташовані на ній, були дешеві й не користувалися попитом.
Люди, які жили на непопулярній вулиці, вирішили виправити ситуацію. Вирішили зменшити кут нахилу вулиці до 16 градусів, а дорогу зробити звивистою.
Тепер Ломбард-стріт має статус найгарнішої вулиці у світі. Різнокольорові будинки, колоритні клумби, акуратно підстрижені дерева й кущі, у поєднанні з червоним серпантином дороги, роблять її неймовірно симпатичною і затишною. Тут розташовані престижні ресторани. А житло, на відміну від колишніх часів, ду-у-уже дороге.
Побачити Ломбард-стріт можна у багатьох фільмах, телешоу та в комп’ютерних іграх.
Я проїхалася і по берлінгтонській Зміїній Алеї, і по Ломбард Стріт у Сан-Франциско. Мені до вподоби обидві «зміючки» – за «крутизну» і чарівність.