17 кіношедеврів ХХ ст знятих на українських кіностудіях

22 Квітня 2016 17:50

Чудова добірка найкращих та найпопулярніших фільмів, знятих на українських кіностудіях

Кінематограф України і СРСР протягом 60-90 років ХХ століття переживав справжній бум. Щороку створювалось кілька десятків кінострічок у різних жанрах. Величезну кількість художніх фільмів було знято на українських кіностудіях, зокрема на кіностудіїї імені Олександра Довженка у Києві та Одеській кіностудії. Серед них є справжні кіношедеври, які набули неймовірної популярності. І сьогодні чи не щодня улюблені кінохіти транслюються на телеекранах, проте не всі знають, що вони зняті в Україні на вітчизняних кіностудіях.

1. Один з найпопулярніших комедійних фільмів “Королева бензоколонки” був знятий на київській кіностудії ім. О. Довженка у 1962 році. Головну роль зіграла неперевершена Надія Румянцева.

Королева бензоколонкиНадія Румянцева у кадрі з фільму “Королева бензоколонки”

2. Новорічний музично-комедійний фільм-казка “Чародії” створений на Одеській кіностудії. Фільм вийшов на екрани 31 грудня 1982 року і одразу сподобався глядачам. Режисер фільму зібрав справжій зірковий склад: Олександра Яковлева, Олександр Абдулов, Валентин Гафт, Михайло Свєтин, Емануїл Віторган, Катерина Васильєва, Валерій Золотухін. Пісні з музичної казки стали дуже популярними, навіть зараз їх часто переспівують на новорічних вогниках.Фільм ЧародіїОлександр Абдулов та Олександра Яковлева у кадрі з фільму “Чародії”

3. Пригодницький фільм режисера Георгія Юнгвальда-Хількевича “Д’Артаньян та три мушкетери” за мотивами знаменитого роману Олександра Дюма став одним з найулюбленіших фільмів багатьох поколінь і увійшов до класики радянського кінематографу. Цю кінострічку було знято на Одеській кіностудії 1978 року. А вулички Львова, Одеси, замки на території Західної України стали справжніми живими декораціями фільму, що відображали Францію початку XVII століття. Отже, без України цього фільму б не було.

Фільм Д'Артаньян та три мушкетериКадр з фільму “Д’Артаньян та три мушкетери”, 1978 р.

4. Художній фільм “Капітан Немо” режисера Василя Левіна став найбільш вдалою екранізацією пригодницького роману Жуля Верна “20 000 льє під водою” та “Паровий дім”. Трьохсерійна кінострічка відразу завоювала любов глядачів. Фільм було знято на Одеській кіностудії у 1975 році.
Фільм Капітан НемоВладислав Дворжецький в головній ролі у фільмі “Капітан Немо”

5. Один з найпопулярніших дитячих фльмів за всю історію радянського кінематографу “Пригоди Електроніка” було знято на Одеській кіностудії. Трьохсерійний музичний пригодницький фільм режисера Костянтина Бромберга був відзначений Державною премією СРСР 1982 року. Прем’єра фільму відбулася 23 березня 1980 року в кінозалі одеського санаторію «Україна».

Пригоди ЕлектронікаЮрій та Володимир Торсуєви у кадрі фільму “Пригоди Електроніка”
6. Однією з улюблених кінострічок багатьох поколінь залишається “Вертикаль”, режисером якої стали Станіслав Говорухін і Борис Дуров. Володимир Висоцький зіграв головну роль, а разом з Софією Губайдуліною виступив ще й у ролі композитора фільму. Легендарну стрічку було знято на Одеській кіностудії 1967 року.

Фільм ВертикальВолодимир Висоцький у кадрі з фільму “Вертикаль”

7. Величезна кількість людей любить і пам’ятає знаменитий музично-комедійний фільм “За двома зайцями“. Фільм було знято на київській кіностудії імені Олександра Довженка у 1961 році. В основу сценарію стрічки лягла п’єса Михайла Старицького, написана українською мовою. Спочатку стрічка “За двома зайцями” знімалась українською і планувалася до показу на території Української РСР. Але комедія стала дуже популярною і була частково переозвучена російською мовою. Відтоді стрічка потрапила у всесоюзний прокат і демонструвалась на телебаченні лише російською мовою. Нещодавно з’явився оригінал фільму з українською “озвучкою”.

Фільм За двома зайцямиОлег Борисов та Маргарита Криницина у кадрі фільму “За двома зайцями”

8. Художній фільм “У бій ідуть одні старі” був знятий актором та режисером Леонідом Биковим у 1973 році на київській кіностудії імені Олександра Довженка. Кінострічка стала класикою радянського кіно і набула всесоюзної популярності. Леонід Биков за виконання головної ролі і сам фільм були відзначені першою премією на VII Всесоюзному кінофестивалі у Баку.

Фільм В бій ідуть одні старіЛеонід Биков та Олексій Смірнов 

9. Художній фільм “Життя та дивовижні пригоди Робінзона Крузо” , знятий режисером Станіславом Говорухіним, став однією з найкращих екранізації роману Даніеля Дефо. Фільм було створено на Одеській кіностудії 1972 року. У головних ролях зіграли Леонід Куравльов (Робінзон) та Іраклій Хізанішвілі (П’ятниця). У 1973 році на Всезоюзному кінофестивалі фільм був нагороджений Першою премією за кращу операторську роботу.

Філь Робінзон КрузоЛеонід Куравльов та Іраклій  Хізанішвілі 

10. Художній фільм режисера Григорія Кохана “Циганка Аза” — один з найяскравіших пркладів яскравого українського та циганського колориту. Фільм з талановитою грою акторів, дивовижною природою і прекрасною музикою став одним з найулюбленіших фільмів мільйонів глядачів. Кінострічка була знята у 1987 році на київській кіностудії імені Олександра Довженка.

Фільм Циганка АзаОлена Жемчужна в ролі циганки Ази

11. Художній фільм “Весна на Зарічній вулиці”, знятий режисерами Феліксом Миронером і Марленом Хуцієвим, вважається класикою кіно і однією з найпопулярніших картин епохи відлиги. У кінопрокаті СРСР 1956 року зібрав 30,12 млн глядачів. Фільм був знятий на Одеській кіностудії у 1956 році.

Фільм Весна на Зарічній вулиціМикола Рибніков та Ніна Іванова 

12. Пригодницький фільм “В’язень замку Іф” — трисерійна художня кінострічка, яку зняв 1988 року на Одеській кіностудії режисер Георгій Юнгвальд-Хількевич. Цікавий сюжет за мотивами роману Александра Дюма «Граф Монте-Крісто» зібрав цілу плеяду талановитих акторів: Віктор Авілов, Євген Дворжецький, Олексій Петренко, Анна Самохіна (перша роль актриси), Михайло Боярський, Олексій Жарков. Музику до фільму написав Олександр Градський.

Фільм В’язень замку ІфВіктор Авілов, Анна Самохіна та Михайло Боярський

13. Пригодницький багатосерійний фільм “В пошуках капітана Гранта” режисера Станіслава Говорухіна був знятий на Одеській кіностудії і студії «Бояна» (Болгарія) в 1985 році. Натурою для зйомок фільму послужили пейзажі акваторії Чорного моря. Цікавий сюжет, чудова гра акторів, гарна музика і мальовничі краєвиди створили разом чудовий фільм, який подобається і дітям і дорослим.

Фільм В пошуках капітана ГрантаКадр з фільму “В пошуках капітана Гранта”

14. Художній фільм “Бумбараш” — український радянський двосерійний музичний фільм 1971 року, знятий на київській кіностудії імені Олександра Довженка за мотивами ранніх творів і однойменної повісті Аркадія Гайдара. Режисери фільму — Абрам Народицький та Микола Рашеєв, в ролях: Валерій Золотухін, Юрій Смирнов, Наталия Дмитрієва, Олександр Хочинський, Олександр Беліна, Катерина Васильєва, Лев Дуров, Леонід Бакштаєв та багато інших зірок радянського кіно.

Фільм БумбарашКадр з фільму “Бумбараш”

15. Художній фільм режисера Євгенія Ташкова “Приходьте завтра” люблять і пам’ятають багато мільйонів шанувальників чорно-білого кіно. Фільм був знятий на Одеській кіностудії, на телеекрани вийшов у 1963 році. Головну героїню стрічки Фросю Бурлакову зіграла відома актриса Катерина Савінова, її партнерами по фільму стали відомі актори Анатолій Папанов та Борис Бібіков. В прокаті стрічку подивилося більш ніж 15,4 мільйонів глядачів.Фільм Приходьте завтра Катерина Савінова в ролі Фросі Бурлакової

16. Фільм режисера Станіслава Говорухіна “Місце зустрічі змінити не можна” — легендарна п’ятисерійна кінострічка за мотивами роману братів Вайнерів «Ера милосердя», основою якого стала реальна життєва драма — справа кандидата медичних наук Є. І. Міркіна, який був звинувачений у вбивстві своєї дружини й засуджений на смерть. Але у ті часи «мурівці» професійно виконували свої обов’язки і зовсім не формально ставилися до роботи. І хоча усі докази були проти Міркіна, їм вдалося знайти нові матеріали і вже на третьому суді (розгляд справи постійно переносився, а, тим часом, вирок залишався в силі) Міркіна було виправдано. Фільм було знято на Одеській кіностудії у 1979 році. А за прекрасно зіграну роль Жеглова Володимира Висоцького посмертно удостоєно Державною премією СРСР 1987 року.

Фільм Місце зустрічі змінити неможнаВолодимир Конкін та Володими Висоцький

17. “Пригоди Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна” — одна з найпопулярніших дитячих стрічок, сюжет якої оснований на повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра». Фільм був знятий режисером Станіславом Говорухіним у 1981 році на Одеській кіностудії. Місця зйомок: Одеса, Сухумі, кавказькі села, село Львово на Херсонщині.
Фільм Пригоди Тома Сойєра та і Гекльберрі ФіннаФедір Стуков у ролі Тома

Джерело: discoverukraine.com.ua