Чому на Пасху красять яйця

30 Квітня 2016 13:16

у
Сьогодні ми поговоримо про християнські традиції святкування Пасхи, а конкретніше про те, чому на паску фарбують яйця в червоний колір або будь-які інші кольори, а також, чому крашанки подають до святкового столу, що саме вони символізують для християн в традиції і віруваннях. Якими барвниками треба фарбувати справжні великодні яйця і чому ними б’ються на паску, з’ясовуючи чиє сильніше. А також не забудете загадати бажання, отримавши в подарунок перше пасхальне яйце.

Звідки виникла традиція фарбувати яйця на Пасху

Як і будь-яка святкова чи релігійна традиція, звичай красити на паску яйця виник не сам по собі, а має певну логіку і невелику історію, яка пояснює чому на пасху фарбують яйця саме в червоний колір.

Природно варіантів історії чому на пасху красять яйця величезна безліч, від найдавніших, що сягають корінням в тисячолітню історію людства, до сучасних християнських традиційних оповідань. І сьогодні ми поговоримо саме про християнську версію цього ритуалу і християнських історіях його виникнення.
1_230

Християнська традиція фарбувати яйця на пасху

Християнська традиція фарбувати яйця на пасху часто пояснюється тим, що червоне пасхальне яйце дуже часто є символом порожній гробниці воскреслого Христа, точніше як би символічним каменем, облитим його мученицькою кров’ю, яку він добровільно віддав за прощення гріхів всьому людству. І заодно служить нагадуванням про Воскресіння Христове і страждання Христа за гріхи людей.

Або, наприклад, ще одна історія звідки могла виникнути традиція фарбувати яйця на пасху свідчить, що саме так поступила Діва Марія, мати Ісуса Христа. Так як не було можливості купити у бідних людей нормальні іграшки, залишалося тільки таким нехитрим чином робити їх зі звичайних яєць шляхом їх фарбування в різні кольори.

Ще одна легенда про яйця на Пасху в тому, що за 3 дні до воскресіння Христа проводилася невелика іудейська трапеза, під час якої один з гостей нагадав про пророцтво воскресіння, тоді інші його засміяли і сказали що раніше смажена курка на їхньому столі оживе, а її яйця стануть червоного кольору. Що власне і сталося, як би показуючи, що пророцтву призначено збутися в реальності.
ui13978523703

Навіщо фарбують яйця на пасху

Лютеранська церква, також сповідуючи Християнство, розповідає вже іншу історію про виникнення традиції фарбувати великодні яйця. За лютеранською версією торговець яйцями, який ніс їх на продаж на найближчий ринок, проходячи по Голгофі побачив, що Ісус перемагаючи біль несе свій важкий хрест.

Тоді чесний торговець навіть не замислюючись кинув свою корзину і кинувся допомагати Ісусу, а коли повернувся, виявив у кошику яйця вже не білого, а яскраво червоного кольору. І природно в знак того, що сталося чудо, він не наважився продавати ці яйця, а замість цього роздав їх своїм друзям, сусідам і родичам, розповідаючи цю дивну історію.

Чому яйця на Пасху червоні

Звичайно є й інші варіанти історій, які розповідають звідки виникла традиція і навіщо фарбують на паску саме червоні яйця, але однією з найбільш правдоподібних і поширених вважається історія про Марію Магдаліну, яка вирішила оповістити і передати благу звістку про воскресіння Христа правлячому в той час імператору Тиберію.

Але була одна проблема, в той час існувала традиція, за якою люди могли потрапити на прийом до самого імператора, тільки за умови того, що вони принесуть йому в дар яку-небудь цінну річ. Зроблено це швидше за все, щоб імператора не турбували без крайньої потреби.

Багаті люди природно приносили імператору золото, килими та інші цінні подарунки, а більш бідні люди щось зі свого будинку. У Марії Магдаліни природно цінного нічого в хаті не було, а цього разу взагалі знайшлося тільки одне звичайне біле куряче яйце, яке вони і зважилася піднести в подарунок Тиберію.

Потрапивши таки на аудієнцію, Марія простягла свій дар зі словами “Христос воскрес!”. Але імператор засміявся, почувши про воскресіння мертвої людини, і сказав що повірить у цю історію тільки в тому випадку, якщо це біле куряче яйце в її руці стане червоного кольору, що звичайно ж в цей момент і сталося.

Природно це було чудо, тому ошелешений імператор майже без вагань вимовив “Воістину воскрес!”. Саме звідси і пішла традиція фарбувати на паску яйця саме в червоний колір, всіх оповіщаючи про велике божественне чудо, яке сталося в цей незвичайний день. А також нагадуючи, що одного разу всі мертві на землі воскреснуть і знайдуть царство боже.

Звідки відбулася традиція говорити “Христос воскрес!”?

Власне від цієї історії, як ви вже здогадалися пішла заодно і традиція вставати з самого ранку в пасхальну неділю і першою справою оповіщати всіх зустрінутих в цей день про благу вість воскресіння Христа словами “Христос воскрес!”, за традицією отримуючи негайну відповідь “Воістину воскрес!”.

І цей ритуал за звичаями триває весь пасхальний тиждень, також в нагадування про це ще більш велике чудо воскресіння Христа і для поширення цієї “благої вісті” серед якомога більшого числа людей, що і робила Марія.

Звичай фарбувати яйця на пасху

Є ще й інші, але вже все менш ймовірні історії походження цього дивного релігійного ритуалу і звичаю фарбувати яйця на пасху. Наприклад, деякі перекази свідчать, що в момент воскресіння Ісуса Христа, всі камені перетворилися на червоні крашанки.

Також відома невелика християнська легенда про святих апостолів Петра і його учнів. Одного разу Апостол Петро з учнями прогулювався містом, але тут несподівано знайшлися злі люди і вороги християнської віри, які вирішили натовпом закидати їх камінням.

Але сталося диво, коли перший же камінь перетворився на куряче яйце також червоного кольору, що сталося також з іншими камінням. Тоді люди, що кидали в них каміння, нарешті повірили в Божественну силу і перестали гнобити іновірців і єретиків, якими тоді вважалися Християни.

Нерелігійна історія походження традиції фарбувати яйця на пасху

Є правда і ще одна версія походження ритуалу фарбування яєць абсолютно нерелігійного спрямування, ні міфології і навіть не з святого писання, а чисто побутового характеру.

В давнину не було сучасних холодильників, а під час самого великого посту, (який до речі закінчується самим святкуванням Пасхи) категорично заборонено релігійними традиціями і догмами вживати яйця в їжу в цей час.

У підсумку щоб зберегти цей досить цінний продукт без холодильника на весь цей період, а саме 6 тижнів, які триватимуть великий піст, яйця просто варили. Ну а щоб потім можна було відрізнити варені яйця від сирих їх фарбували зверху різними харчовими барвниками в різні кольори.

Ну а коли наставало велике свято і закінчення посту, нарешті можна було вдосталь наїстися і “розговітися” забороненими раніше більш смачними продуктами. Тому власне все і раділи та якщо різнокольорових яєць було багато і в надлишку, грали в різні народні ігри.

Про які ми розповімо вже в наступній статті про історію великодніх яєць і різних ритуалах, історії, повір’ях і традиціях, пов’язаних з яйцями і їх фарбуванням у більш старий дохристиянський час, і у що вони переросли в наш сучасний період.

kidmade_00_(23)

Чому на паску дарують яйця

На завершення цієї розповіді, нагадаю вам ще одну цікаву традицію, пов’язану з крашанками, і один з головних приводів того, чому прийнято на паску дарувати саме їх.

Справа в тому, що існує думка або за старим лексиконом пасхальне “повір’я”: якщо отримаєте в подарунок перше пасхальне яйце з ранку, загадайте яке-небудь гарне і гідне бажання.

Таке пасхальне бажання завжди збувається за умови, що у вашому серці у цей святковий день панує віра і любов. До речі, таким чином, ви зможете перевірити, чи панує віра і любов у вашому серці, так що рекомендую прожити хоча б один день, не втрачаючи усвідомленості і не відпускаючи цих почуттів зі свого серця.

Раніше подібними практиками користувалися святі, домагаючись того щоб ці великі і найближчі до Бога відчуття панували в їхніх серцях протягом їхнього життя. А у таких людей бажання природно збувалися практично кожен день, так що спробуйте, може вийти щось подібне і у вас, гірше в будь-якому випадку не буде.

Джерело: ilady.in.ua