Дитячі книги вбирають у себе цілий світ: 2 квітня відзначається міжнародний день Дитячої книги

2 Квітня 2016 10:15

л

Сьогодні 2 квітня відзначаеться міжнародний день Дитячої книги. Хто з нас не читав в дитинстві казки і не любив погортати цікаву книжечку.

Історія дня дитячої книги. З чого все починалося

В історичному часу подання про дитину як про істоту зі своїми особливими інтересами і запитами – недавнього походження, воно набуло поширення лише в два-три останніх сторіччя. Відповідно, дитяча література як самостійний вид – явище порівняно нове. До середини 17 ст. діти читали (ті, хто вмів читати, з грамотністю тоді було погано), за рідкісним винятком, приблизно те ж, що і батьки.Проте і у тих, і в інших завжди був інше джерело знань – фантастичні, історичні та побутові історії, що існували в усній традиції. Діти слухали їх разом з дорослими, і нікого не турбувало, чи підходить розказане для дитини, а діти, як і дорослі, витягували з почутого те, що могли. Дещо з творів стародавнього усної творчості є нам у друкованому вигляді і викликає у дітей і дорослих такий же інтерес, як тисячоліття тому, – наприклад байки Езопа, вперше записані в 4 в. до н.е. Інші добре відомі зразки усної народної творчості – легенди про короля Артура і Робін Гуда і, зрозуміло, народні казки, зібрані братами Грімм і Ш. Перро (1628-1703), чий збірник під назвою загальноприйнятим «Казки матінки Гуски» включає, можливо, саму знамениту чарівну казку «Попелюшка».

Витоки дитячої книги сходять до епохи, коли в Англії з’явився друкарський верстат і У. Кекстон випустив у 1477 першу книгу англійською мовою. Серед його численних видань, які, напевно, залучали дітей, були байки Езопа і забавний тваринний епос «Роман про лиса». Підручники стали краще, набули поширення букварі і абетки. У 1658 чеський священик і педагог Я. А. Коменський опублікував першу книгу з картинками для дітей Orbis Sensualium Pictus («Світ чуттєвих речей в картинках») – підручник на латині з гравюрами. Протягом 17 ст. дітей навчали в дусі пуританських вірувань; коло дитячого читання в основному зводився до Біблії, хоча друкувалося чимало призначених для дітей книг релігійного змісту.

XVIII століття подарувало дітям два великих романи: “Робінзон Крузо” Д. Дефо і “Подорожі Гуллівера” Дж. Свіфта. У той же час і дітей, і дорослих однаково залучили дешеві видання народних казок, балад і переказів.

Початок золотого століття дитячої літератури відноситься до середини XIX століття. До цього часу нарешті визнали, що дітям, крім підручників і релігійних творів, потрібні власні книжки.

Дивно, але література для дітей часто приводила у захват і дорослих. Сама королева Великобританії зачитувалася “Пригод Аліси в Країні чудес” Л. Керрола, насолоджуючись вільною грою фантазії і гумору. Але й казки ніхто не відміняв. І самим великим казкарем на всі часи, напевно, залишиться Ганс Християн Андерсен.

Двадцяте століття подарувало юним читачам Пітера Пена, Мері Поппінс, Старика Хоттабича, Гаррі Поттера і багатьох інших чудових героїв. Ось уже понад півстоліття діти і дорослі зачитуються трилогією “Володар кілець” Дж. Р.Р. Толкієна. Дитячі книги вбирають у себе цілий світ; все цікаве, що буває на світі.

… Казками увінчаний, як квітами.
Рядків його приймаючи благодать.
Наші тата, бабусі і мами
Брали казки в дитячу ліжко.

Відкриваю тому його прекрасний
В полі, в хаті, в школі і в лісі…
Казок його веселкові барви
Я крізь життя, як свято, пронесу!
(А. Трофімов)