Святий Георгій народився у ІІІ столітті в місті Бейруті в сім’ї багатих і благочестивих батьків, які виховали сина в християнській вірі.
На військовій службі Георгій серед інших воїнів відрізнявся своїм розумом, хоробрістю, силою і красою. Досягнувши звання тисяцького, святий Георгій отримав визнання і заступництво імператора Діоклетіана, ярого гонителя християнства і прихильника римських богів.
Проте, святий Георгій перейнявся співчуттям до християн, відмовився від слави і почестей, роздав бідним все своє майно, відпустив на волю рабів і принародно викрив Діоклетіана в жорстокості і несправедливості. Як не намагався імператор переконати святого Георгія відректися від віри в Христа, той був непохитний.
Тоді, віддавши великомученика Георгія на численні нелюдські тортури і звірячі катування, Діоклетіан наказав обезголовити його. Святий великомученик Георгій Побідоносець, витримавши всі муки і не відрікшись від віри, був страчений в 303 році.
Мощі святого Георгія перебувають у місті Лод, де споруджено храм Георгія Побідоносця, а його глава і меч зберігаються в Римі.
Шанування в народі святого великомученика Георгія
Святий Георгій за численні чудеса, які відбулися вже після його смерті, названий також Побідоносцем.
Найбільш відомий переказ, за яким святий Георгій своїм списом переміг жахливого змія і тим самим врятував від вірної загибелі дочку правителя міста Бейрута, а також усіх юнаків і дівчат, принесених у жертву цьому чудовиську. Дізнавшись про це чудо, мешканці країни, які були язичниками, звернулися в християнську віру.
Цей сюжет ліг в основу ікон і геральдики, в тому числі герба Москви та Київщини, на яких зображений святий Георгій верхи на коні, що вражає списом чудовисько у вигляді змія. Зображення святого Георгія Побідоносця також були популярні на великокнязівських монетах і печатках.
Слов’яни шанували святого Георгія (Юрія) як покровителя воїнів, землеробів і скотарів. З давніх часів на день святого Георгія (Юрія) селяни вперше після довгої зими виганяли худобу на пасовище, відслуживши молебень святому великомученику з окропленням будинків і тварин святою водою.
Молитва Георгію Побідоносцю
Святому Георгію моляться про збереження врожаю, здоров’я худоби, захист від стихії, а також про легку і благополучну військову службу.
Яко пленных свободитель и нищих защититель, немощствующих врач, Царей поборниче, победоносче велико мучениче Георгие, моли Христа Бога спастися душам нашим.
Джерело: tochka.net.