Емоції під контролем? Це небезпечно!

11 Травня 2016 09:06

гнів

Сварки … продовжують життя

Як ви думаєте, які подружжя має шанс прожити довше: ті, які регулярно сваряться, голосно з’ясовують стосунки, або ті, які тримають себе в руках і завжди поводяться пристойно? Подружні пари, які постійно пригнічують гнів, мають більш високий ризик передчасної смерті, ніж ті, хто висловлює його, за даними дослідників Університету Мічигану.

Іноді здається, що гнів — це проблема. Якщо хочеться пристукнути навіть близьку людину, який в сотий раз розкидав шкарпетки по дому або забув купити хліб, це не біда. Вчені стверджують: заважає нам не гнів, яким «прошитий» людський мозок, а звичка його пригнічувати, поки він не дійде до точки кипіння. Або не обернеться психосоматичними недугами. Мимоволі позаздриш істеричним дамам, які вміють влаштовувати собі віддушини. Більшість жінок і чоловіків в дитинстві вчили бути пристойними, не створювати іншим проблем. Але при постійних цейтнотах, перевантаженнях і нестачі сну напруженість сучасної людини вкрай велика, вважають фахівці Університету Вісконсін-Грін-Бей. Вони довели, що думки про те, що розлютило нас кілька днів або навіть місяців назад, підвищує артеріальний тиск і частоту серцевих скорочень настільки ж, наскільки сама подія.

Гнів — це наслідок того, що починається як страх або дискомфорт. Перш ніж ви усвідомили сенс загрози, організм вже влаштував викид адреналіну. Гнів — вторинна емоція, яка переводить в режим самозахисту. Наприклад, «наїзд» начальника обертається обуренням підлеглого: «І чому я тут ще працюю?» Замість того, щоб переживати страх: «Шеф кричить, він може мене звільнити».

Гнів — сама заразлива емоція

У більшості вихованих людей префронтальная кора головного мозку припиняє «нервові імпульси» в зародку. Гнів пригнічується зусиллям волі. Але від цього кров може бути постійно насичена гормонами стресу, що призводить до безлічі хвороб. За даними дослідження 2012 р, проведеного медиками Університету Карнегі-Меллона, такий стан частково перешкоджає здатності імунної системи придушувати вогнища запалення в організмі.

Чим вище рівень стресу, тим більше ймовірності, що чепуховий привід (хтось наступив в маршрутці на ногу) викличе спалах люті. До речі, гнів є найбільш заразливою емоцією. Якщо люди спостерігають радість або смуток, нижча ймовірність відчути їх, ніж дивлячись на чуже обурення.

Розповсюджена порада — подумайте про причини своїх переживань, постарайтеся позбутися від гнівності. Але таке «пережовування» сприяє депресії. Багато пацієнтів, які страждають від важкої форми цього захворювання, згадують про період довгого придушення гніву. Синдром роздратованого кишечника, мігрень — інші способи організму переробити постійні викиди адреналіну.

Візьміть «тайм-аут»

Так що ж робити? Гнів — це сигнал, що треба щось вирішувати. Якщо виникає гнів, спостерігаючи за своїми тілесними відчуттями, не намагаючись їх ігнорувати. Розслабте плечі і глибоко дихайте животом. Найкраще взяти «тайм-аут». Можете сказати: я занадто залучений, щоб зараз розмовляти. Щоб обговорить це логічно, мені треба 15 хв. Можна зайти в туалет і полити холодною водою зап’ястя — це добре перемикає увагу.

Знайдіть справжню причину гніву. Якщо вас дратує робота, що саме не влаштовує? Праця здається безглуздою? Вам мало платять? Ви ніколи не встигаєте вирішити всі ваші завдання? У вас конфлікт зі співробітником? Вас цікавить інша діяльність?

Гнів блокує здатність сприймати емоції іншої людини. У «режимі виживання» психіка обслуговує тільки свої запити, налаштовуючи нас «бити чи бігти». Якщо намагатися вирішити ситуацію, коли ви «кипите», конфлікт може стати некерованим. А якщо не вирішувати, до гніву додасться хронічне відчуття безпорадності — саме цей «букет» найчастіше призводить до депресії. Так що конструктивний діалог після того, як гнів охолоне, — просто необхідний для вашого здоров’я.

Джерело:ukrhealth.net