Цікавий Київ: чотири іпостасі столиці

4 Травня 2016 11:22

Вже зовсім скоро Київ святкуватиме свій 1533-ій День народження. До цього урочистого дня ми підготували низку захопливих статей про історію, архітектуру, культуру та інші аспекти життя нашої столиці. А розповідь про Київ з чотирьох різних точок зору – це ще один невеличкий подарунок улюбленому місту.

Історичний Київ

Вчені-історики й досі сперечаються щодо того, хто і коли заснував давнє місто Київ, існує безліч різних теорій українських та іноземних дослідників, проте кияни найбільше уподобали легенду, записану Нестором Літописцем у «Повісті минулих літ». За цією легендою, Київ побудували три брати з племені полян: Кий – старший брат, на честь якого і назвали місто, Щек, який сидів на горі Щекавиці, та Хорив – сидів на горі, що зветься Хоревиця. Вони мали сестру Либідь, на її честь названо притоку Дніпра.

Старий Київ був значно меншим територіально, ніж сьогоденний, його приблизними межами були Андріївська церква, Володимирська гірка, Майдан Незалежності, Золоті ворота, Львівська площа. Проте вже тоді це було одне з найвпливовіших міст на території сучасної Європи, через Київ проходили міжнародні торгівельні шляхи, серед яких – легендарний «із варяг у греки». Сучасний Поділ, Софійська площа, Золоті ворота – величні відголоски давніх часів.

Київ у мініатюрі

Гості столиці, у яких обмаль часу на відвідини усіх найцікавіших історичних місць Києва (а їх надзвичайно багато!), мають чудову нагоду побачити всі цікавинки столиці в одному місці. Точні копії близько 50 видатних архітектурних та історичних пам’яток розташовані в парку «Київ у мініатюрі», що на території Гідропарку.

У парку представлені зокрема пам’ятник Богдану Хмельницькому, пам’ятник Володимиру Великому, Костьол Святого Миколая, Собор Святої Софії, Андріївська церква та багато інших туристичних об’єктів столиці. До слова, подібні парки набули популярності лише в ХІХ ст. і є родзинками великих європейських міст.

Київ з висоти пташиного польоту

Величність Києва і його неповторну красу можна осягнути лише дивлячись на нього згори. Ні, мова піде не про оглядові майданчики столиці, а про київський руфінг (від англ. слова roof- дах). Цей цікавий напрям об’єднує молодь, яка проводить час на дахах київських багатоповерхівок. Їх ще часто називають останніми романтиками, адже найбільше вони люблять спостерігати захід чи схід сонця, милуватися неймовірними краєвидами свого міста.

Руферам відкриваються такі можливості, яких позбавлена більшість киян. Вони бачать Київ з висоти пташиного польоту, вони ніби дивляться на місто і на людей зі сторони. Звичайні люди теж можуть побачити Київ у новій для себе іпостасі, адже більшість руферів – фотографи.

Підземний Київ

Київ доречно було б порівняти з айсбергом, з якого звичайні кияни бачать лише верхівку. Чому? А тому, що під звичними нам будинками і вулицями приховане справжнє підземне місто, яке живе окремим таємничим життям. Взяти хоча б київський метрополітен: скільки цікавих легенд і загадок приховують в собі його стіни! Ось лише деякі з них:

  • у київському метрополітені існують дві «примарні» станції – «Львівська брама» між «Театральною» та «Лук’янівською» та «Теличка» між станціями «Видубичі» та «Славутич». Перони цих станцій, які можна побачити під час руху метро, так і дихають таємничістю;
  • якщо уважно придивитися до мозаїки у проміжному вестибюлі ст.м. «Золоті ворота», то можна побачити мозаїчний напис «Слава Україні». Напис був зроблений ще за часів входження України до Радянського Союзу, тому його авторові загрожувало переслідування з боку влади;
  • на станції «Університет» під бюстом М.Горького є мармурова плита, яку відносять до Крейдового періоду Мезозойської ери (145 – 65 млн. років тому) (!);
  • найдовший перегін – між станціями «Видубичі» та «Славутич», він становить 3,2 км (!). До речі, за початковим проектом уздовж усього Південного мосту повинен бути дах, натомість на третині відстані його немає і досі.

Звичайно, метрополітеном підземне життя Києва не обмежується. Наша столиця багата на бомбосховища часів радянської України, тунелі, підземні в’язниці та бункери. Більше про це читайте на спеціалізованому сайті.

Сподіваємось, нам вдалося здивувати киян незвичними іпостасями їхнього рідного міста і зацікавити тих, хто ще тільки збирається познайомитися з головною окрасою України. Якщо так, то ласкаво просимо до столиці!

Джерело: sendflowers.ua