Відпочинок на Київському морі і дещо про столичні володіння Посейдона

23 Травня 2016 16:22
Жителям центрального регіону України, які бажають побувати на морі, зовсім не обов’язково їхати під Одесу, Херсон або в Севастополь. Всього в двох десятках кілометрів від майдану Незалежності починається водний масив – Київське водосховище.
Останнім часом відпочинок на Київському морі стає все більш популярним.
=9
Автор фото: Юрій Перебаєв.
З історії Київського водосховища
Людина – цар природи Про місця і бази відпочинку на Київському морі ми поговоримо трохи далі, а поки – дізнаємося, як з’явилося це море. До кінця 1920-х років радянський уряд, який вирішив «не чекати милостей від природи», задумався про зведення на Славутичі цілої мережі гідроелектростанцій.
Першою стала Дніпровська ГЕС у Запоріжжі, яка з’явилася на світ у 1927–1932 рр. Будівництво київської частини Дніпровського каскаду ГЕС почалося в 1961 році. Поперек вільного Славутича, вже неодноразово перегородженого греблями нижче за течією, спрямувалися вгору стіни Київської гідроелектростанції.
=7
Джерело фото: serg.rybalka.com.
Русло річки перекрили, Дніпро пустили обвідним каналом. Тисячі робітників і десятки екскаваторів, тракторів і вантажівок взялися за справу. Восени 1964-го судноплавним шлюзом пройшли перші кораблі. До кінця року станція вже давала струм. «Нам все під силу, хочемо, пустуючи, зрівняємо злам річки». Околиці Дніпра вище Києва змінилися невпізнанно.
Після зведення греблі тут виникло велетенське водосховище площею понад 922 кв. км, довжиною більше 110 км, шириною від 3 до 12 км, глибиною від 2 до 15 м.
=4445
Автор фото: Юрій Перебаєв.
Як ви здогадуєтеся, ці місця аж ніяк не були пустелею. Ліси, гаї, заливні луки, дороги, кілька десятків сіл. Селян «чемно» попросили змінити прописку. Частину дерев зрубали і прибрали. Частину будівель розібрали і вивезли. Решта під водою вже більше 40 років.
Легендарне водосховище
Зрозуміло, що така кардинальна зміна величезного шматка країни, до того ж пов’язана з переселенням тисяч людей, міцно вросла в народний фольклор.
=8
Джерело фото: dimka.net.ua.
Частина історій пов’язана з мертвими селами. Найбільш щемлива розповідає про затоплену при створенні водосховища церкву. І з того часу, якщо навколишнім землям і самому морю загрожує біда, місцеві мешканці чують гучний дзвін дзвонів, що стелиться над водою.
Ходять легенди про рибалок, які своїми очима бачили під водою хрести затоплених кладовищ і зустрічали труни, вимиті водою з місць вічного спокою. І про величезні товстолобики, з головою розміром у півтора футбольних м’ячі, які топлять необережних нирців.
=2
Джерело фото: skysnail.livejournal.com.
І про неочікувані шторми, що в мить ока накривали безтурботних рибалок, відправляли їхні плавзасоби на дно, а їх самих до Посейдона (або хто нині завідує цим незвичайним водним масивом?). І про двометрового крокодила, який втік з дому роззяви-олігарха в середині 2000-х.

Лякаюча гребля
А про жахи, які чекають на українців у разі прориву дамби, в постперебудовні час не говорив тільки ледачий. Гребля, мовляв, занепала і дихає на ладан – стверджували песимісти. Нічого, знайшли гроші, зміцнили. Вчені впевнені, що простоїть ще більше півстоліття.
===
Автор фото: Юрій Перебаєв.
А ось радіоактивний мул на дні, на жаль, найправдивіша правда. «Спасибі» Чорнобилю. Після аварії неабияка кількість радіонуклідів, які подорожували по Прип’яті, осіла на дні нашого сьогоднішнього героя. Він, можна сказати, своєю груддю не пустив отруту далі у Дніпро і до Понту Евксінського. За що йому величезна подяка не тільки від українців, але і від інших мешканців узбережжя Чорного моря.
====
Джерело фото: x-trips.com.
Благо, від фатального 1986-го нас відділяє все більше часу, і купатися можна безбоязно практично по всій акваторії Київського моря (радіаційний фон не вищий, ніж у цілому по столиці) крім, мабуть, річки Прип’ять.
Бази відпочинку і будиночки на Київському морі
Починаючи прямо від Вишгорода, по обох берегах водосховища розкидана безліч баз відпочинку на будь-який смак і гаманець.
Вкажіть перстом практично на будь-який населений пункт на карті, недалеко від моря або Десни, і ви потрапите в турбазу. Спекотним літом відпочинок на Київському водосховищі стане порятунком.
Лютіж
Готельний комплекс № 8, п’ять номерів у триповерховій будівлі, річковий пляж, літні збірні басейни, ціна від 500 до 800 грн.
Хотянівка
Заміський комплекс Sobi Club. Номери – 500–900 грн. Велика територія, спортивний майданчик, банний комплекс, басейн. Прокат велосипедів, човнів, квадроциклів.
=-
Джерело фото: sobiclub.com.
Готельний комплекс «Замок», ціна від 750 до 2555 грн, безкоштовний басейн, SPA-комплекс, три лазні, пейнтбол і навіть міні-зоопарк.
Новосілки
База відпочинку «Арсеналець», цегляні будиночки, ціна близько 700 грн на два тижні, вода, туалет на вулиці.
База відпочинку «Веселка», старі, ще радянські будиночки на 4 людини, зручності на території, вартість – 300–350 грн.
Інші турбази в Новосілках дивіться тут.
=--
Джерело фото: baza-raduga.kiev.ua.
Вища Дубечня
База відпочинку «Схід», на Десні, старенькі будиночки від 70 грн.
Глібівка
Тутешні господарі вельми високо цінують свої послуги.
База відпочинку «Лісова», проживання від 1800 до 2500 грн в двоповерхових котеджах. Більярд, басейни, лазня, сауна. Додаткова плата за все – включаючи пляж і мангал.
Заміський готельно-ресторанний комплекс «Джинтама-Бриз». Територія в 5 гектарів, двоповерхові котеджі, квадроцикли, прогулянки на конях, тир. Ціни вражають – проживання від 600 до 3500 грн, всі вищеописані розваги оплачуються окремо.
Інші турбази у Глібівці дивіться тут.
=---
Джерело фото: gintama-briz.kiev.ua.
Сухолуччя
Дачне селище «Село рибака», від 100 до 1500 грн, цікава система знижок та клубних внесків.
«Територія свободи Cuba Club», від 100 до 500 грн, клубні знижки, гриби, риболовля, велосипедні прогулянки лісом.
=0
Джерело фото: ua-fish.net.
Варіантів вистачає, правда, недорогих і з нормальними умовами замало. Або скажені ціни, або старий радянський сервіс. Але, за чутками, у «високий» літній сезон відпочиваючих не зупиняють ні кусючі ціни, ні зручності на вулиці. Вільні місця на базах відшукати непросто.

Дикунська свобода: відпочинок у наметах
А тих, хто не хоче вкладати кровно зароблені гривні у проживання під дахом і «буржуйські» розваги, завжди виручить намет – надійний будиночок мандрівника.
==5
Джерело фото: panoramio.com.
Якщо ви на колесах – ще простіше – можна набагато швидше оглянути і вибрати місце по душі. Тим, хто покладається на громадський транспорт і ноги, доведеться запастися терпінням і зручним взуттям. Але і тим і іншим є сенс добре вивчити карту, зібрати в інтернеті та серед знайомих максимум інформації про поточний стан справ (найкращі відгуки про райони сіл Дубечня, Лебедівка, Хотянівка, Ровжі, Козаровичі, Толокунь, Сухолуччя).
По можливості бажано з’їздити на вибране місце з розвідкою.
=
Автор фото: Юрій Перебаєв.
Адже як місце відпочинку Київське море і Десна останнім часом стають все популярнішими. У сонячні дні нерідкі випадки, коли практично всі більш-менш зручні під’їзди до берега чи то водосховища, чи річки щільно заставлені машинами відпочиваючих. А з-за наметів не видно лісу. Але ви не впадайте у відчай. Як заповідали нам древні мудреці: «Хто шукає, той завжди знайде».

Джерело: http://ua.igotoworld.com/ua/article/759_otdyh-na-kievskom-more.htm