71 рік тому до України приєднали Закарпаття

29 Червня 2016 11:05
71 рік тому до України  приєднали Закарпаття

29 червня 1945 року в Москві було підписано чехословацько-радянську угоду про Карпатську Україну, за якою Закарпаття було приєднано до Української РСР.

22 січня 1946 року Карпатська Україна увійшла до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки як Закарпатська область з центром у місті Ужгород. Повідомляє “Цей день в історії“.

Після Першої світової війни було прийнято рішення передати Закарпаття Чехословаччині, частиною якої вона стала 10 вересня 1919 року. Автономний статус краю у складі Чехословаччини з правом мати свій парламент (Сойм), уряд був закріплений конституцією Чехословацької республіки 29 лютого 1920 року. Цією ж конституцією було введено в політичний ужиток і назву “Підкарпатська Русь”. Остаточно новий статус Закарпаття був підтверджений Тріанонським договором, який Угорщина підписала з країнами Антанти 4 червня 1920 року.

У 1938 році Франція та Велика Британія, проводячи політику умиротворення нацистської Німеччини, підписали з нею Мюнхенську угоду, за якою Чехословаччина втратила велику частину своєї території. Віденський арбітраж 2 листопада 1938 року зобов’язав уряд у Празі передати мадярам третину території Словаччини (з містом Кошице) і південну частину Карпатської України (з містами Ужгород, Мукачеве і Берегове). На хвилі слабкості чехословацького уряду зросли націоналістичні настрої в Словаччині та Закарпатті, і 15 березня 1939 року Сойм Карпатської Русі проголосив створення незалежної Республіки Карпатська Україна, яка проіснувала до 17 березня, допоки Закарпаття не було окуповане Угорщиною.

Після того, як у жовтні-листопаді 1944 року в ході Другої світової війни радянські війська зайняли територію Закарпаття, у Мукачеве був сформований маріонетковий прорадянський Національний комітет Закарпатської України. Він проголосив волю українського народу відокремитися від Чехословаччини і приєднатися до Української Радянської Соціалістичної Республіки. Після 2 місяців конфліктів і марних переговорів 1 лютого 1945 року чехословацька урядова делегація була змушена погодитись з радянським контролем над Карпатською Україною.

29 червня 1945 року у Москві був підписаний радянсько-чехословацький договір про вихід Закарпатської України зі складу Чехословаччини та про її возз’єднання з радянською Україною. Ні закарпатська, ні українська делегації участі в цих переговорах не брали.

Джерело: Gazeta ua.