Нідерландські чоловіки та латвійські жінки – найвищі серед усіх національностей. Українки – теж серед лідерів, свідчить дослідження, опубліковане у журналі eLife.
Середній зріст голландського чоловіка зараз складає 183 сантиметри, латвійської жінки – 170 сантиметрів.
Українки потрапили у десятку найвищих на планеті. Що ж до українських чоловіків – вони на 21 місці у світі за зростом: між ірландцями та білорусами.
Нове дослідження прослідкувало тенденції щодо зросту людей у 187 країнах від 1914 року.
Науковці виявили, що іранські чоловіки та південнокорейські жінки за століття зросли найбільше.
Середньостатистичний іранець нині на понад 16 см вищий, ніж сто років тому, а середньостатистична мешканка Південної Кореї – на понад 20.
А от американці “підросли” не так сильно: на 5 і 6 сантиметрів, залежно від статі. Причому вони втратили позиції у рейтингу зросту: маючи третє та четверте місця у 1914 році, тепер їхні чоловіки опинилися на 37 місці, а жінки – на 42.
Верхні позиції у списку зараз займають європейські країни.
Найнижчими чоловіками на планеті, згідно з дослідженням, є мешканці Східного Тимору (160 см у середньому).
А найнижчими жінками, як і століття тому, – гватемалки. Зараз середня мешканка цієї країни має 150 см зросту.
За сто років років досить сильно збільшився зріст людей у низці країн Східної Азії, зокрема Японії, Китаї та Південній Кореї.
Натомість люди “не особливо підросли за століття” у таких частинах світу, як Південна Азія (наприклад, у Індії, Пакистані та Бангладеш), а також у країнах на південь від Сахари, розповів співавтор дослідження Джеймс Бентам з Імперського коледжу Лондона.
Від 1970-х років у деяких країнах на південь від Сахари середній зріст людей навіть упав. Наприклад, це стосується чоловіків із Уганди та Сьєрра-Леоне.
Деякі відмінності у зрості людей в різних куточках планети можна пояснити генетикою. Але автори дослідження кажуть, що ДНК – не головний фактор.
“Близько третини пояснення може припадати на гени, але вони не пояснюють зміни у часі. Гени так швидко не міняються і не настільки сильно відрізняються за регіонами. Тож зміни у часі і варіації, залежно від місця, значною мірою залежать від зовнішніх умов”, – каже провідний науковець Маджід Еццаті, також із Імперського коледжу.
Ключові чинники, за його словами, – це стандарти охорони здоров’я, санітарія і харчування. Також важливе здоров’я матері та її харчування під час вагітності.
Інші дослідження показують, що зріст корелює як із позитивними, так і негативними наслідками.
Високі люди мають тенденцію до більшої тривалості життя та меншого ризику розвитку серцевих хвороб. З іншого боку, є деякі свідчення, що їм загрожує більший ризик деяких форм раку.
Країни найвищих чоловіків у 2014 році
- Нідерланди
- Бельгія
- Естонія
- Латвія
- Данія
- Боснія та Герцеговина
- Хорватія
- Сербія
- Ісландія
- Чехія
Країни з найвищими жінками
- Латвія
- Нідерланди
- Естонія
- Чехія
- Сербія
- Словаччина
- Данія
- Литва
- Білорусь
- Україна
Джерело: bbc.com