Говорити українською – це модно. Практичні поради тим, хто хоче вивчити українську мову

3 Серпня 2016 10:05
3150428_originalЗ часів Євромайдану українська мова в спілкуванні стала ознакою патріотизму. Після анексії Криму та військової агресії Росії на Сході російськомовні українці почали відмовлятись вживати російську як мову окупанта.
«Мова зникає не тому, що її не вчать інші, а тому, що нею не говорять ті, хто її знає» – ці слова іспанського політика Хосе-Марії Арце розлетілись в соціальних мережах як заклик спілкуватись рідною мовою. Говорити українською стало не просто модою, а потребою для багатьох свідомих громадян, проте в багатьох на заваді стали психологічні бар’єри та страхи.
«Факти» зібрали кілька порад, як почати говорити українською в російськомовному середовищі, і головне, як говорити правильно.
2ф
1. Позбудьтеся страхів
Більшість українців, які не наважувались перейти на рідну мову спілкування, знаходять однакові виправдання. Це все є міфи, що легко розвінчуються. – Я погано розмовляю українською, і не хочу її псувати – жодна нація світу не володіє літературним варіантом рідної мови, навіть жителі Західної України не говорять чистою українською; – Я з дитинства говорю російською, моя сім’я – російськомовна – уявіть, що з таким же переконанням ви спробували б жити, наприклад, в США, ви би продовжували говорити російською? – Це мертва мова, ніхто в моєму місті не говорить українською – тож ви маєте шанс стати першим, і прикладом для решти своїх земляків.
2. Створіть україномовне середовище.
Почніть з пасивного накопичення української лексики. Дивіться кіно та серіали з українським дубляжем, читайте україномовну пресу та слухайте українську музику. Налаштуйте свій комп’ютер на українську мову, інтерфейс програм та соцмереж. Заходячи на сайти, здійснюючи платежі, обирайте українську мову інтерфейсу. укр
2ч3. Пишіть українською.
У листуванні та спілкуванні в соцмережах переходьте на українську. Ви матимете час на обдумування слів, тому відчуватимете себе впевненіше, звикаючи думати українською. Крім того, ваше коло спілкування поступово звикатиме до вас україномовного, а ви зможете знайти однодумців, з якими надалі зможете практикуватись в українській.
с
4. Говоріть до незнайомців.
Психологічний бар’єр легше за все подолати, якщо почати говорити українською спочатку з незнайомцями: в магазині, транспорті, на вулиці. Будьте готові, що ваша мова здаватиметься вам жахливою, проте лише практика і час допоможуть вам говорити плинно.
5. Почніть говорити у побуті.
Почавши говорити українською в побуті та на роботі, будьте готові пояснити причину такої зміни. Поясніть рідним та друзям свою позицію та попросіть їх підтримати вас у такому прагненні. Пам’ятайте, російськомовні українці прекрасно вас розуміють, навіть якщо вони звертаються до вас російською. Практика довела, навіть корінні росіяни розуміють українську, якщо говорити повільно. Будьте готові відчути, як складно підтримувати такий діалог, адже під час розмови ви автоматично використовуєте слова один одного. Треба навчитися не втрачати пильність, краще говоріть повільніше, але українською.
6. Знайдіть досвідчених співрозмовників.
Важливо не просто говорити, а говорити правильно. Для цього важливо мати співрозмовника, який стане для вас прикладом. Слухаючи його мову, вам буде легше відповідати українською. Не бійтеся припускатися помилок і запитувати незнайомі слова. Так ви швидко збагатите свою лексику.
7. Наберіться терпіння.
Для того, щоб почати не лише говорити вільно, але й думати українською, вам знадобиться близько року. За цей час вам будуть необхідні перерви, не бійтеся перепочити тиждень чи місяць і зробити другу спробу.
8. Безкоштовні курси української мови.
Для тих, хто не в змозі освоїти мову самостійно, пропонуємо список безкоштовних курсів у містах України. Тут ви точно знайдете однодумців і постійне спілкування українською! Для тих, хто не в змозі освоїти мову самостійно, пропонуємо список безкоштовних курсів у містах України. Тут ви точно знайдете однодумців і постійне спілкування українською!
Безкоштовні курси української мови у Києві, Херсоні, Дніпропетровську, Луганську, Житомирі, Сумах, Кіровограді, Донецьку, Черкасах, Кременчуці, Севастополі, Калуші, Одесі FB-спільнота
Безкоштовні курси в Одесі http://www.m-r.org.ua
Розмовні курси в Донецьку http://dobrovol.org/project/12/
FВ-спільнота та VK з удосконалення української мови Поради зі стилістики в картинках http://vk.com/public44784579
Оnline-словники української мови в одному місці http://www.rozum.org.ua/ Віртуальний словник рідковживаних українських слів http://slovopys.kubg.edu.ua, на YouTube, в VK

Найуживаніші помилки http://www.inem.lviv.ua/?page_id=1425

Джерело: fakty.ictv.ua