Як не дозволити маніпулювати собою: прості правила та прийоми

18 Серпня 2016 14:19

094_pМаніпулятори спритно вселяють нам почуття провини, шантажують, погрожують, лестять. Ми виконуємо їх побажання чи накази на шкоду собі, ніби втративши волю. Такі ігри інколи тривають роками, отруюючи життя.

Як захиститися від них, порадить експерт з комунікативних стратегій, коуч Престон Ні.

Пам’ятайте про свої невід’ємні права

– Ви маєте право на повагу з боку інших людей.

– Ви маєте право висловлювати свої почуття, думки і бажання.

– Ви маєте право встановлювати свої пріоритети.

– Ви маєте право говорити «ні», не відчуваючи себе винним.

– Ви маєте право отримати те, за що заплатили.

– Ви маєте право висловлювати свої погляди, що відрізняються від поглядів інших людей.

– Ви маєте право захищати себе від фізичних, моральних та емоційних загроз.

– Ви маєте право будувати своє життя у відповідності зі своїм розумінням щастя.

Це – межі вашого особистого простору. Маніпулятори, грубо порушуючи наші кордони, не поважають і не визнають цих прав. Але тільки ми самі, і ніхто інший, відповідальні за своє життя.

Тримайте дистанцію

У спілкуванні маніпулятор постійно змінює маски: з однією людиною він підкреслено ввічливий, з іншою – зухвало грубий, в одній ситуації абсолютно безпорадний, в іншій – вкрай агресивний. Якщо ви помітили, що комусь властиві подібні крайнощі, тримайтеся від цієї людини на безпечній відстані і намагайтеся не вступати з ним в контакти без необхідності.

Найчастіше причини такої поведінки складні і кореняться глибоко в дитячому досвіді. Виправляти, перевиховувати або рятувати маніпулятора – не ваше завдання.

Не приймайте його слова на свій рахунок

Завдання маніпулятора – грати на ваших слабкостях. Не дивно, якщо поряд з ним ви починаєте відчувати свою неповноцінність і навіть звинувачувати себе в тому, що не відповідаєте його вимогам. Відстежте ці почуття і згадайте, що проблема не у вас. Вами маніпулюють, щоб змусити відчувати себе недостатньо хорошим, а значить, готовим підкоритися чужій волі і відмовитися від своїх прав. Обміркуйте ваші стосунки з маніпулятором, відповівши на такі питання:

– Чи проявляє він до мене щиру повагу?

– Наскільки обгрунтовані його очікування та вимоги?

– Наскільки збалансовані наші відносини, або тільки один з нас в них вкладається, а інший отримує вигоди?

– Чи не заважають мені ці стосунки добре ставитися до себе?

Відповіді на ці питання допоможуть зрозуміти, в кому проблема – в вас самих або в іншій людині.

Поставте перевірочні запитання

Маніпулятори завжди докучають вам проханнями чи вимогами, змушуючи забути про себе і переключитися на їхні потреби. Почувши адресований вам черговий необгрунтований заклик, перемістіть фокус уваги з власної персони на маніпулятора. Поставте йому кілька перевірочних питань, і стане ясно, чи може він бути самокритичним хочаб деякою мірою:

– «Ти вважаєш, що це розумна прохання (вимога)?»

– «По-твоєму, це чесно по відношенню до мене?»

– «У мене може бути своя думка з цього приводу?»

– «Ти мене питаєш або ти стверджуєш?»

– «А що я отримаю в результаті?»

– «Ти дійсно розраховуєш, що я … (перефразуйте його прохання / вимогу)?»

Ставлячи ці питання, ви ніби ставите перед ним дзеркало, і маніпулятор може розгледіти в «тіні» істинний сенс свого запиту. Швидше за все, він відступить і візьме назад свою вимогу.

Але є серед них і абсолютно безнадійні персонажі, які не стануть навіть слухати вас і продовжать наполягати на своєму. У такому разі скористайтеся наступними порадами.

Не поспішайте!

Ще один улюблений прийом маніпуляторів – домагатися від вас негайної відповіді чи дії. У ситуації браку часу їм легше управляти вами і досягати своїх цілей (у термінології фахівців з продажу це називається «закрити операцію»).

Якщо ви відчуваєте, що на вас тиснуть, – не поспішайте приймати рішення. Використовуйте часовий чинник у своїх інтересах, дистанціюйтеся від спроб тиснути на вас. Ви збережете контроль над ситуацією, лише сказавши: «Я подумаю над цим». Це дуже дієві слова! Візьміть паузу, щоб оцінити всі за і проти, і зважте: чи хочете ви продовжувати обговорення, або ж краще взагалі сказати «ні».

Вчіться говорити «ні»

Уміння говорити «ні» – це взагалі найважливіша частина мистецтва комунікації. Виразно сформульована відмова дозволяє вам твердо стояти на своєму, зберігаючи при цьому нормальні стосунки.

Пам’ятайте, що ви маєте право встановлювати власні пріоритети, право сказати «ні», не відчуваючи при цьому почуття провини, і право вибирати свій шлях до щастя.

Розкажіть про наслідки

У відповідь на грубе вторгнення у ваш особистий простір і небажання чути ваше «ні» розкажіть маніпулятору про наслідки його дій.

Уміння прогнозувати і переконливо формулювати можливі наслідки – один з найсильніших засобів, що дозволяє вивести маніпулятора з гри. Це ставить його в глухий кут і змушує змінити ставлення до вас на поважне.

Дайте відсіч кривдникові

Часом маніпулятори доходять до прямих знущань, намагаючись залякати жертву або заподіяти їй шкоду. Найважливіше, що тут треба пам’ятати: подібні люди чіпляються до тих, кого вважають слабаками. Поки ви пасивний і поступливий – ви для них потенційна жертва. При цьому багато з цих кривдників богузи. І як тільки намічена жертва починає проявляти твердість і відстоювати свої права, маніпулятор найчастіше відступає. Це правило працює в будь-якій спільноті: у школі, в сім’ї, на роботі.

Також, як показують дослідження, часто кривдники самі є жертвами насильства. Ця обставина, звичайно, ніяк не вибачає їх поведінку, але про неї важливо пам’ятати, щоб спокійно ставитися до їх нападок.

Джерело: www.adme.ru. ditvora.com.ua