Сьогодні Дмитро Павличко святкує 87-річчя

28 Вересня 2016 17:51

 

pavlychko-572x429

ex.ua

Сьогодні відомий поет Дмитро Павличко святкує 87-й день народження, повідомляє Україна молода.

Дмитро Павличко народився 28 вересня 1929 у селянській родині. За своє житя Павличко бачив три окупаційні режими: польський, німецький і радянський.

У посталінські часи Павличко на свій ризик видав збірку «Правда кличе», у якій надрукували вірш «Коли умер кривавий Торквемада». У сонеті за допомогою алюзій поет розкритикував тоталітарний режим — в образі Іспанії часів інквізиції поет змалював СРСР, а в образі жорстокого «великого інквізитора» п’ятнадцятого століття Торквемади — Сталіна. Коли чиновники помітили вірш, то віддали наказ знищити весь вісімнадцятитисячний тираж.

Дмитро Павличко написав відомий вірш «Два кольори». Чи то легенду, чи то бувальщину про цей вірш Павличка, що став піснею, написав депутат Віталій Чепинога:

«Я цю історію почув від когось. Не моє. Але захотілося поділитися, бо гарно. Дмитро Павличко і Олександр Білаш в 60-х роках сиділи на якомусь з’їзді комсомолу і дрімали. На з’їзд тоді відсилали всіляких доярок, поетів, композиторів, трактористів та зварників. Через ряд від них сиділа делегатка з якогось колгоспу з платком на плечах. Платок — неймовірно насичених кольорів. Червоні квіти на чорному тлі. Такі яскраві, аж очі різало.
-Дивись, яка жінка і який платок! — сказав Білаш Павличку. — Червоне і чорне.
-Червоне — то любов, а чорне — то журба — сказав Павличко.
Вони тихо втекли з з’їзду, взяли пляшку коньяку і за півгодини удвох написали пісню. Квінтесенцію нації, її нутро і душу можна вгледіти навіть на комсомольскому з’їзді. Якщо придивиться».

За часів редакторства Дмитра Павличка неабиякого авторитету набув журнал «Всесвіт». Павличко робив цікавий журнал і водночас піднімав планку національної культури як такої.

Павличко не лише написав чимало вартісних поетичних текстів, він зробив багато перекладів. Завдяки його зусиллям з’явилося повне зібрання творів Шекспіра.

Дмитро Павличко був одним із організаторів Українського Народного Руху.

Після здобуття Україною незалежності він був народним депутатом, послом у Польщі та Словаччині.

Вітаємо Дмитра Васильовича! Здоров’я! Щастя! Многая літа!

“Рідна країна”